Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu maaelukomisjoni keskerakondlasest aseesimees Siret Kotka tegi täna komisjoni esimehele Ivari Padarile ettepaneku kutsuda viivitamatult kokku maaelukomisjoni erakorraline istung seoses Aafrika seakatku jätkuva levikuga Eestimaal.

Siret Kotka on nõus kunagise põllumajandusministri Jaan Leetsariga, et Aafrika seakatk on juba aasta otsa Eestimaal oma hävitustööd teinud, kuid Vabariigi Valitsus eesotsas peaministri ja maaeluministriga ei ole siiani aru saanud olukorra tõsidusest, mistõttu pole riik ka midagi otsustavat ette võtnud, et tõkestada seakatku levikut.

„Riigivalitsuse tegevusetus antud küsimuses on vastutustundetu arvestades seakasvatajate niigi rasket majanduslikku olukorda, mida sigade massiline hävitamine seakatku tõttu raskendab veelgi,“ lausus Kotka.

Kotka jätkas: „Seega on hädavajalik kutsuda kokku Riigikogu maaelukomisjon, kuna seakatk ei paista hääbuvat, vaid jätkab pealetungi. Meil on vaja kiireid otsused ja konkreetset tegevuskava seoses uute juhtumitega Viljandi- ja Valgamaa seafarmides. Maaelukomisjoni erakorralisele istungile tuleks kindlasti kaasata nii põllumajandus- kui ka keskkonnaministeeriumi esindajad ja Eestimaa seakasvatajad.“

Kotka sõnul tuleb nakatunud farmides kõik sead loomulikult hävitada, lootuses, et katk ei levi edasi. Katkus farmidele tähendab see aga sisuliselt katastroofi ja tõenäolist pankrotti.

„Maaelukomisjoni erakorralisel istungil tuleb selgeks saada, kuidas kavatseb valitsus toetada neid seakasvatajaid, kes katku tõttu ränka kahju kandma peavad või on sunnitud oma tegevuse kogunisti lõpetama,“ lõpetas Kotka.

Veterinaar- ja Toiduamet on tuvastanud kahes Viljandimaa ja ühes Valgamaa seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja. Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel 53 474 246
[email protected]

Tagasiside