Kuigi maailma riigid on lähenenud laste vaktsineerimisele erinevalt, olen seisukohal, et Eestis peab see jääma kindlasti vabatahtlikuks, ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Siret Kotka pärast parlamendis toimunud avalikku arutelu laste vaktsineerimise teemal.

Siret Kotka sõnul on maailma juhtivad tervishoiu organisatsioonid soovitanud kaaluda 5-11-aastaste laste vaktsineerimist COVID-19 vastu ja käesoleva aasta alguse seisuga on alustatud nimetatud vanuserühmas vaktsineerimise võimaldamisega peaaegu kõigis Euroopa Liidu riikides. “Pean vajalikuks rõhutada, et laste vaktsineerimine on võimalus, mitte kohustus ning tegemist on vabatahtliku otsusega. Vaktsineerimine kahtlemata tõstab immuunsust, kuid samas tuleb arvestada, et lapsed põevad COVID-19 kergemalt ja Eestis on nimetatud haigusjuhu tagajärjel surnud kaks last,” lausus Siret Kotka.

Kuna tegemist on vaid kaks aastat kestnud viirusega, siis õpivad teadlased ja arstid selle üksikasju alles tundma, märkis Siret Kotka. “Omikroni tüve valguses peaks eelkõige kaaluma vaktsineerima neid lapsi, kes on riskirühmas. Niimoodi on võimalus vältida võimalikku tüsistust või hoida ära raskelt haigestumist,” selgitas Keskerakonna fraktsiooni liige. “Vastakaid arvamusi on tekitanud ka laste testimine koolides ja terviseandmete avaldamine. Panen koolijuhtidele südamele, et kõik vaktsineerimise ja testimisega seotud protseduurid oleksid võimalikult delikaatsed, et säästa laste vaimset tervist.”

Siret Kotka avaldas headmeelt, et alates sellest nädalast ei pea karantiini jääma koolis, lasteaias või huviringis COVID-positiivsega lähikontaktis olnud lapsed ja õpilased, sõltumata sellest, kas nad on vaktsineeritud või vaktsineerimata ning alates 14. veebruarist ei küsita alaealistelt enam COVID tõendit. “Alaealised on pidanud pikalt taluma distantsõpet ja isoleeritust ning valitsuse poolt vastu võetud leevendused aitavad kaasa tavapärase elukorralduse taastumisele,” lisas Siret Kotka.

Tagasiside