Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu maaelukomisjoni aseesimehe Siret Kotka sõnul toetab Keskerakond järgmise nädala esmaspäeval korraldatavat Eesti põllumeeste aktsiooni „(M)ärkamine!“, millega kutsutakse avalikkust üles märkama, millised on põllumajandussektori pikale veninud kriisi tagajärjed Eesti toidulauale ja maapiirkondadele.

„Eesti põllumeeste seis on väga raske ning üha süvenev pahameel valitsuse vastu on täiesti arusaadav. Olen veendunud, et ükski põllumajandustootja ei soovi niisama Toompeale meelt avaldama tulla – seis ongi lihtsalt niivõrd niru, et haaratakse igast õlekõrrest. On tõeliselt frustreeriv, et valitsus vaatab tuimalt pealt, kuidas Eesti maaelu hääbub, ega astu konkreetseid samme olukorra parandamiseks. Paraku pole me enam kaugel seisust, kus Eesti sealiha on muutunud defitsiidiks. Kutsun kõiki Eesti inimesi 12. septembril Riigikogu ette meie põllumehi ning maaelu jätkumist toetama,“ lausus Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Siret Kotka.

Kotka hinnangul peab põllumeestele toetust avaldama, sest vaid nii jõuab ka valitsusele kohale, et kätt, mis sind toidab, ei tohi hammustada. Euroopa Parlamendi määruse kohaselt võib Eesti koos teiste uute liikmesriikidega oma põllumajandustootjaid kuni 2020. aastani täiendavalt toetada riigieelarvest. Eesti põllumeestele tähendaks riigieelarvest makstava üleminekutoetuse Euroopa Liidu lubatud maksimaalses mahus välja maksmine peaaegu täiendavat 70,6 miljonit eurot. „Keskerakond kavatseb esmaspäevasel istungil algatada otsuse eelnõu, mis tagaks põllumeestele seesuguse maksimaalse toetuse,“ rääkis Kotka.

„Ka käesoleval aastal oli Eesti põllumajandustootjaid võimalik riigieelarvest toetada peaaegu 21,5 miljoni euro ulatuses, mida kahjuks ei pidanud valitsus oluliseks ning seda erinevalt meie naaberriikidest. Eesti maksis viimati üleminekutoetust 2013. aastal 22,4 miljoni euro ulatuses. Maaeluminister võib ju väita, et põllumeeste toetamine üleminekutoetusega on ebaefektiivne, kuid tänane tegevusetus on kordades halvem. Kui Läti, Leedu ja Poola suudavad toetada oma põllumehi raskel ajal, siis peab seda suutma ka Eesti,“ lõpetas Siret Kotka.

Põllumeeste aktsioon Riigikogu ees toimub esmaspäeval, 12. septembril kell 13-15. Samal päeval saab alguse ka Riigikogu sügisene istungjärk.

Lisainfo:
Siret Kotka
Tel: +372 521 1278

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside