Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et valitsuskoalitsioon peab müügimaksu kaotamisel andma omavalitsustele tagasi neilt  riigieelarve kärbetega ära võetud raha.

„Samas hääletas täna Riigikogu rahanduskomisjon Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning roheliste häältega maha Keskerakonna ettepaneku, mis taastab omavalitsustele eraldatava tulumaksuosa 11,93%-ni,“ märkis Simson. „Riik nõrgestab järjekindlalt omavalitsusi kärpides nende tulubaasi.“

Simson ütles, et Keskerakonna fraktsioon tegi ettepaneku kohalike maksude seaduse eelnõu arutamise juurde komisjoni kutsuda Linnade Liidu ja Maaomavalitsuste Liidu esindajad, kuid võimuparteid lükkasid ka selle ettepaneku tagasi.

Simson meenutas, et  riik on vähendanud omavalitsustele eraldatavat tulumaksuosa 11,93%-lt 11,4%-le, millega ainuüksi Tallinn kaotas möödunud aastal ligi 126 miljonit krooni ja tänavu veel 152 miljonit krooni.

„Riik on vähendanud nii omavalitsuste teehoolduseks, lastehoiuks kui noortespordiks mõeldud raha,“ märkis Simson. „Samas on riik oma tulude suurendamiseks tõstnud käibemaksu ja aktsiise.“

Simsoni sõnul on valitsus vähendanud omavalitsustele eraldatavaid vahendeid, suurendades samal ajal nende kohustusi. „Põhiseadusega on vastuolus omavalitsustele kohustuste lisamine ilma nende täitmiseks vajalike vahendite eraldamiseta,“ märkis Simson. „Kohalikule omavalitsusele võib panna kohustusi ainult seaduse alusel või kokkuleppel kohaliku omavalitsusega“.

Tagasiside