Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Äsja sõlmitud koalitsioon laguneb enne järgmisi parlamendivalimisi, sest nii sotsidel kui ka IRLil on Reformierakonna suhtes rusikas taskus, rääkis Keskerakonna aseesimees Kadri Simson täna toimuval Keskerakonna volikogu istungil.

“Kui IRLi esimees Urmas Reinsalu kirjeldab valitsuskõnelusi kui kolme osapoole kurnamistaktikat, siis see tähendab, et lõplik kokkulepe pole just mitte kõige selgema peaga saavutatud,” ütles Simson, “nii näeme ka kurnamiskõnelustel sündinud uues kolmikliidus neid samu konfliktikohti, mis olid ka esimeses kolmikliidus ja teises kolmikliidus. Kolmandas kolmikliidus tundub kõik olevat lihtsalt veelgi juhuslikum. Ka ministriportfellid said jagatud juhuslikult.”

“IRLi puhul võib ministrite valikus näha siiski mingit kindlat joont – tegemist on Res Publica tagasitulekuga.

Arusaamine, et oma ajalooline toetusbaas on kaotatud Vabaerakonnale, on tänaseks vast kõigile kohale jõudnud ja selle taastamiseks ei aita ka ministrikohad Reformierakonna valitsuses,” rõhutas Keskerakonna aseesimees, “ees ootab lahustumine ning Res Publicaks muutumine toob vaid Res Publica saatuse. Inimesed poliitikast ei kao, aga nelja aasta pärast peale valimisi on IRList ja Vabaerakonnast alles jäänud üks või siis saanud üks.”

Kadri Simson nentis, et parem pole lugu ka sotsiaaldemokraatidega. “Aastaga, mis nad olid väiksemaks partneriks Reformierakonna valitsuses, kaotasid nad avaliku arvamuse uuringutulemuste kohaselt iga kolmanda poolehoidja. Osalemine Reformierakonna juhitud kolmikliidus ei ole sotsidele kunagi midagi head toonud. Sven Mikser erakonna juhina on näidanud end nõrga läbirääkijana, ainsana näitas selgroogu Riigikogu liige ja endine haridusminister Jevgeni Ossinovski, kelle hääle võrra jäi Rõivase valitsuse usalduskrediit nõrgemaks.”

“Meie ei hoia sellele valitsusele pöialt, ta laguneb niikuinii. Koalitsioone lõhutakse seestpoolt ja lisaks sotsidele, kelle ridades otsustas hulk asjatundlikke poliitikuid selle valitsuse koosseisu mitte minna, on ka IRLil kõigi möödunud hülgamiste suhtes Reformierakonna vastu rusikas taskus,” lisas Simson, “me oleme ajaloos juba näinud kui ebaedukad on need koalitsioonid, mis moodustatakse vaid sellest põhimõttest lähtudes, et Keskerakonda seal sees ei oleks. Me näeme seda veel kord.”

Jaan Männik

Tagasiside