Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson sõnas täna parlamendis toimunud riigieelarve arutelul, et 2015. aasta eelarve on koostatud vaatega valimistele. Simsoni sõnul võivad tuleval aastal läbi viidavad suuremad muudatused tähendada seda, et järgnevates eelarvetes tuleb kulutustega tagasi tõmmata.

„Keskerakonnal on hea meel, et tuleva aasta riigieelarves on sees vähemalt kolm asja, mille eest oleme juba aastaid seisnud. Nendeks on tasuta koolitoidu jõudmine gümnaasiumiastmesse, universaalse lapsetoetuse tõus ning pensionite indekseerimine kogu indeksi väärtuses. Samas on selge, et alles kevadel kokkuklopsitud valitsus on läinud riigieelarvega hääli püüdma,“ sõnas Kadri Simson.

„Tänavusel riigieelarvel on ka omad suuremad puudused, mida kindlasti muudatusettepanekutega likvideerima asume. Ei saa leppida olukorraga, kus meil on võimalus aidata Eesti põllumehi otsetoetustega 23 miljoni euro ulatuses, kuid me ei tee seda. Nagu näitab ka kohalike omavalitsuste ja eriti nende teede rahastamine, ei ole regionaalne areng valitsusele tähtis.“

Keskfraktsiooni esimees lisas, et kui ka edaspidi soovitakse toetusi kasvatada ning vähendada sotsiaalset ebavõrdsust, tuleb Eestis läbi viia terviklik maksureform. Ei piisa vaid tulumaksumäära üheprotsendilisest langetamisest.

„Liiga palju kuuleb vabandusi, et raha ei ole ja seetõttu ei saa häid ideid ellu viia. Maksusüsteem, kus jäetakse kogumata klassikaline ettevõtte tulumaks, mis võimaldab välisfirmadel siin makse mitte maksta, on vaid üks näide jõukamatele kingituste tegemisest. Kehtiva maksusüsteemi probleemiks on see, et maksukoormuse põhiliseks kandjaks on just madalama sissetulekuga inimesed, kuna kõrgema sissetuleku omajale on loodud piisavalt võimalusi maksude optimeerimiseks. Seda tuleb muuta,“ lõpetas Simson

Järgmise aasta riigieelarve tulude mahuks on kavandatud 8,45 miljardit eurot, eelarve kulude kogumaht on 8,54 miljardit eurot.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressinõunik
 

Tagasiside