Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et pensioniea tõstmine tähendab tööinimestele pensionide langetamist.

„Mida tähendab pensioniea tõus inimesele?,“ küsis Simson. „See on pensionide langetamine teise nimega. Täna 56 aastasele tähendab see seda, et riik võtab temalt ära 3 kuu pensioni ehk ligikaudu 15000 krooni. Täna 55 aastasele inimesele tähendab, et temalt võetakse 6 kuu pension ehk ligi 30 000 krooni ning kõigile, kes on alla 50 aastased tähendab, et neilt võetakse kahe aasta pension, mis on üle 100 000 krooni.“

Simson ütles, et tasustatav vanaduspuhkus pole privileeg. „See on lubadus riigilt, mille inimene lunastab oma igapäevase töö ja makstavate maksudega,“ märkis ta. „Ja kahjuks ei jõua paljud inimesed seda õigust  kuigi palju kasutada, kuna elu jääb liiga lühikeseks. Eestis on kõige suurem tõenäosus Euroopa Liidu riikidest surra enne 60ndat sünnipäeva.“

Simsoni sõnul nentis ka Rahandusministeerium oma eelarve tasakaalustamise plaanis, et võrreldes Eesti praegust keskmist eluiga teiste Euroopa riikide statistikaga ei ole mõistlik kavandada kiiret pensioniea tõusu põhjamaade tasemeni. „Eesti keskmine eluiga on Euroopa vanade liikmesriikide keskmisest üle 6 aasta (meestel isegi 9 aastat) lühem ja eluea kasvutempo aeglasem,“ selgitas Simson.

Simson tõdes, et Soome valitsus võttis aasta tagasi pensioniea tõstmisel 65-aastale aja maha. „Tööle asusid erinevad ekspertide rühmad, et analüüsida, kas selline plaan on ikka vastavuses soomlaste tervisenäitajatega,“ nentis ta.

Simson ütles, et rahandusministeeriumi töödokument nägi ette mitmeid alternatiive pensioniea tõstmisele, kuid Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu poliitikud neid ei arvestanud.

„Näiteks oli üheks võimaluseks kehtestada pensioniea muutus vastavalt oodatava eluea muutusele,“ märkis ta.

Simson ütles, et peaminister Andrus Ansipi ja teised reformierakondlased eelistavad Eestit võrrelda Lätiga, kuid samal ajal Eesti kaugeneb valguskiirusel kunagi eeskujuks olnud Põhjamaade heaolumudelist.

Simson ütles, et riik peaks tegelema töökohtade loomisega. „Pensionide maksmine olukorras, kus tööta on üle 100 000 inimese, on sootuks midagi muud, kui tööta oleks näiteks 30 000 inimest,“ selgitas ta. „Toimiva tööpoliitika korral suudaks riik suurendada maksumaksjate hulka, kes pensionideks vajalikku raha teeniks. Just sellega tulekski praegu tegelda, sest Eesti tööpuudus on praegu kahjuks Euroopa kehvemate näidete hulgas.“

Tagasiside