Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna rahandusminister Sven Sesterile arupärimise, millega soovitakse teada saada, kuidas on muutunud valitsuse poliitika võlakirjade küsimuses pärast Euroopa Keskpanga möödunud nädalal vastu võetud otsuseid, millega laiendati suuremahuliste võlakirjade tugiostuprogrammi ning võlakirjade ringi, mida keskpankadel on võimalik tugiostuprogrammi raames osta.

„Keskpanga samme on mitmed analüütikud iseloomustanud kui Euroopa Keskpanga viimast päästerõngast ning enam polevat pangal majanduse ergutamiseks midagi teha, sest rahapoliitika piir hakkab kätte jõudma. Samas võib võlakirjaostuprogrammi laiendamine tähendada, et lisaks Eleringile mahub selle alla veel mõni Eesti ettevõte. Eelkõige käib jutt Eesti Energiast, mis on suures mahus võlakirju emiteerinud. Soovime rahandusministrilt kuulda, milline on valitsuse poliitika uute olude valguses ja kas peagi võib Eesti Pank soetada ka Eesti Energia võlakirju,“ sõnas Riigikogu rahanduskomisjoni liige Kadri Simson.

Veebruari seisuga on Eesti Pank ostnud euroala keskpankade avaliku sektori võlakirjade ostukava raames võlakirju 1,5 miljardi euro eest. Neist Eleringi võlakirju on ostetud 59 miljoni euro ulatuses. Kokku on Elering aga emiteerinud võlakirju 225 miljoni euro eest. Arupärijaid huvitab, mille alusel on ostmiseks valitud just selline maht ning selgitust vajab ka küsimus, kui suures mahus võib Eesti Pank võlakirjaostuprogrammi laiendamise tulemusena osta järelturult Eesti Energia võlakirju.

„Eestil teatavasti ei ole riiklikke võlakirju ja Eesti Pank osaleb Euroopa Keskpanga algatatud suures võlakirjade ostu- ja müügiprotsessis vaid ostjana, suunates miljoneid eurosid teiste Euroopa riikide majandusse. Riiklike võlakirjade emiteerimine on aga üks võimalus, mis aitaks meie seiskunud majandust stimuleerida. Seni kui meil neid aga pole, tasuks tõsiselt kaaluda senisest suuremal määral omade ettevõtete võlakirjade soetamist ja seda eriti oludes, kus Euroopa Keskpank ise meie võimalusi laiendab,“ lõpetas Kadri Simson.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: + 372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside