Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et valitsuskoalitsioon peab müügimaksu kaotamisel andma omavalitsustele tagasi neilt  riigieelarve kärbetega ära võetud raha.

„Riik nõrgestab järjekindlalt omavalitsusi kärpides nende tulubaasi,“ märkis Simson. „Eriti rumal on valitsuskoalitsiooni kiusu ajamine Tallinna linnaga, kuna seetõttu kannatavad kõik Eesti omavalitsused.“

Simson meenutas, et  riik on vähendanud omavalitsustele eraldatavat tulumaksuosa 11,93%-lt 11,4%-le, millega Tallinn kaotas möödunud aastal ligi 126 miljonit krooni ja tänavu veel 152 miljonit krooni.

„Riik on vähendanud nii omavalitsuste teehoolduseks, lastehoiuks kui noortespordiks mõeldud raha,“ märkis Simson. „Samas on riik oma tulude suurendamiseks tõstnud käibemaksu ja aktsiise.“

Simsoni sõnul on Keskerakond algatanud Riigikogus eelnõu, mis taastab omavalitsustele eraldatava tulumaksuosa 11,93%-ni.  

Simson ütles, et omavalitsused vajavad oma ülesannete täitmiseks raha. „Valitsuse poliitika tagajärjel on oluliselt halvenenud omavalitsuse eelarve, mistõttu puudub võimalus tagada kohalikele elanikele kiiret ja kvaliteetset teenust,“ ütles Simson. „Valitsus peab mõistma, et abivajav inimene pöördub just oma kodu omavalitsuse poole, mistõttu on äärmiselt oluline taastada nende tulubaas.“

Simsoni sõnul on valitsus vähendanud omavalitsustele eraldatavaid vahendeid, suurendades samal ajal nende kohustusi. „Põhiseadusega on vastuolus omavalitsustele kohustuste lisamine ilma nende täitmiseks vajalike vahendite eraldamiseta,“ märkis Simson. „Kohalikule omavalitsusele võib panna kohustusi ainult seaduse alusel või kokkuleppel kohaliku omavalitsusega“.

Simsoni sõnul on ka Rahvusvaheline Valuutafond juhtinud tähelepanu, et Eesti omavalitsustel puudub nii oma tulude kujundamise kui ka kulutuste osas piisav paindlikkus.

„Euroopa kohalike omavalitsuste harta kohaselt tuleb kohalikele omavalitsusele vahendeid eraldada piisavalt nende ülesannete täitmiseks,“ tõdes Simson.

Tagasiside