Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart Laar juba terve aasta ainult räägib tööpuuduse vastuse võitlemiseks, kuid tegelikkuses riigis tööpuudus üha kasvab.

„Mäletame hästi Laari möödunud aastal antud lubadust luua 50 000 uut töökohta, kuid tegelikult pole tänaseks tööd juba 100 000 inimesel,“ märkis Simson. „Ka IRL-i koalitsioonipartner Reformierakond on juba läbi rahandusminister Jürgen Ligi isiku jõudnud anda hävitava hinnangu Laari lubaduste pildumisele.“

Simson ütles, et riik võiks eeskuju võtta Tallinna linnast, kus tööpuuduse leevendamiseks on linnavõimul selge tulemusrikas tegevuskava.

Simsoni sõnul on Keskerakond algatanud Riigikogus mitmeid eelnõusid tööpuuduse leevendamiseks, kuid IRL-i ja Reformierakonna saadikuid pole neid toetanud.

Simson meenutas, et möödunud nädalal ei toetanud Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, millega oleks töökohtade loomise eesmärgil tööandja vabastatud 12 kuuks sotsiaalmaksusu maksmise kohustusest. Maksuvabastuse annab töötu töölevõtmine ning sotsiaalmaksu oleks tasunud tema eest riik.

Simson märkis, et eelnõu jõustumine ei oleks toonud riigile lisakulu.

„Iga tööturult kaotatud inimene tähendab omakorda vähenenud sotsiaalmaksu, tulumaksu ning oma elatustaseme languse tõttu ka vähemat tarbimist ehk käibemaksu,“ ütles Simson. „Täna töötuna kodus olev inimene ei maksa makse, ei panusta Eesti majandusse ning vajab riigilt tuge.“

Simson ütles, et valitsuse töökohtade loomise kava võimaldab vaid 5000 uue töökoha loomist, mida on sama palju kui tuli uusi töötuid jaanuari esimese kahe nädalaga.

„Valitsuse pakutud palgatoetus on selgelt ebapiisav,“ tõdes Simson.

Kuna Keskerakonna hinnangul peab riik enam panustama tööpuuduse vähendamisse, siis Keskerakonna fraktsioon täiustab eelnõu ning esitab selle uuesti menetlusse.

Simson ütles, et kui Mart Laar kavatseb tõesti ka tegelikkuses astuda samme tööpuuduse leevendamiseks, siis loodetavasti leiab Keskerakonna esitatud ka IRL-i saadikute toetust.

Tagasiside