Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna arutas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, millega kodulaenuga hätta sattunud pere kohustused lõppevad kodu loovutamisega pangale. Sellega suurendab pankade vastutus ning kinnisvara hinnalangusest tulenev kahju ei jää aastateks kodu kaotanud inimeste kanda.

„Kuna praeguses kinnisvaraturu languse faasis on tagatise väärtus oluliselt langenud, ei pruugi sundmüük kogu pangale võlgu olevat summat korvata ja nii peab kodu kaotanud pere ülejäägi tasuma tarbimislaenu intressidega,“ ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson. Ta lisas, et erinevalt Eestist ei ole paljudes teistes riikides ebaõnnestunud laenutehingu risk vaid laenuvõtja kanda jäetud. „Seega on oluline suurendada ka pankade vastutust. Näiteks Rootsis loetakse laen reeglina tasutuks ja laenuvõtja kohustused lõppenuks, kui pank tagatise üle võtab.“

„Uuringud näitavad, et massiliselt suurenenud tööpuuduse tagajärjel on ligi kahetuhandel perel tekkinud raskused eluasemelaenu tagasimaksmisel,“ märkis Simson.

Keskerakond on seisukohal, et laenuriskide õiglasem jagunemine laenuandja ja laenuvõtja vahel paneb panku vastutustundlikumalt laenama ja vähendab jäikust ka nende laenuklientide suhtes, kes on valmis tegema kõik, et oma kodu säilitada.

Riigikogu lõpetas eelnõu (578 SE) esimese lugemise.

Tagasiside