19. jaanuaril ei toetanud koalitsiooni erakonnad rahanduskomisjonis Keskerakonna algatatud töökohtade loomist soodustavat eelnõud, mille järgi ei pea töötu tööle võtmise eest maksma sotsiaalmaksu.

Simson ei nõustu rahanduskomisjoni esimehe väitega, justkui sooviks Keskerakond eelnõu muutmisega murda sisse lahtistest ustest. „Valitsuse töökohtade loomise kava võimaldab vaid 5000 uue töökoha loomist, mida on sama palju kui tuli uusi töötuid jaanuari esimese kahe nädalaga.“

Simson märkis, et eelnõu jõustumine ei too riigile lisakulu. Tema sõnul võidab sellest nii riik kui ka inimene. „Kehtiva seaduse järgi tasub riik töötu eest ühes aastas 6787 krooni sotsiaalmaksu ning 12 000 krooni toimetuleku toetuse eest. Keskerakonna algatatud eelnõu kohaselt tasuks riik töötu tööle võtmise eest 17 226 krooni aastas, kuid töötaja hakkaks maksma tulumaksu ega vajaks enam toimetulekutoetust,“ selgitas Simson.

„Seadusmuudatus motiveerib uute töökohtade loomist. Tööandjale oleks sotsiaalmaksuvabastus oluline kergendus, mis võimaldab tal jätkata oma tegevust,“ märkis Simson. „Et kehvades majandustingimustes ellu jääda, on tööandjad sunnitud otsima võimalusi, kuidas hoida kõrvale maksude maksmisest. Eelnõu aitab ennetada olukordi, kus inimesi võetakse tööle nö mustalt, tagamata ravikindlustust ja pensionistaaži,“ lisas Simson. „Samuti võidavad lisatuluga praegu raskustes olevad pensioni-ja haigekassa.“

Eelnõu järgi ei pea tööandja maksma töötaja eest sotsiaalmaksu kuni kahe kuupalga alamäära ulatuses. Et saada maksuvabastust, peab see isik olema kolm kuud töötuna ametlikult registreeritud ning sotsiaalmaksu vabastus tööandjale kehtib 12 kuud alates töölevõtmise hetkest, maksuosa tasub riik. Kahekordne sotsiaalmaksu alammäär on 2871 krooni kuus.

Tagasiside