Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu ei toetanud täna Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, millega oleks töökohtade loomise eesmärgil tööandja vabastatud 12 kuuks sotsiaalmaksusu maksmise kohustusest. Maksuvabastuse annab töötu töölevõtmine ning sotsiaalmaksu oleks tasunud tema eest riik.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson märkis, et eelnõu jõustumine ei too riigile lisakulu. Tema sõnul võidab sellest nii riik kui ka inimene.

„Iga tööturult kaotatud inimene tähendab omakorda vähenenud sotsiaalmaksu, tulumaksu ning oma elatustaseme languse tõttu ka vähemat tarbimist ehk käibemaksu,“ ütles Simson. „Täna töötuna kodus olev inimene ei maksa makse, ei panusta Eesti majandusse ning vajab riigilt tuge.“

„Valitsuse töökohtade loomise kava võimaldab vaid 5000 uue töökoha loomist, mida on sama palju kui tuli uusi töötuid jaanuari esimese kahe nädalaga. Valitsuse pakutud palgatoetus on selgelt ebapiisav.“

Simsoni sõnul oleks eelnõu jõustumisel saanud täiendavaid vahendeid pensionikassa ja haigekassa, mis on jäänud tööpuuduse suurenedes võrdlemisi nukrasse seisu.

Eelnõu järgi ei pea tööandja maksma sotsiaalmaksu töötaja eest kahe Vabariigi valitsuse kehtestatud kuupalga alamäära ulatuses. Et saada maksuvabastust, peab see isik olema kolm kuud töötuna ametlikult registreeritud ning sotsiaalmaksu vabastus kehtib 12 kuud alates töölevõtmise hetkest. Tööandja võib olla nii ettevõte kui omavalitsus. Sotsiaalmaksuvabastust ei saa tööandja sel juhul kui ta juba saab palgatoetust sama isiku töölevõtmise eest.

Kuna Keskerakonna hinnangul peab riik enam panustama tööpuuduse vähendamisse, siis Keskerakonna fraktsioon täiustab eelnõu ning esitab selle uuesti menetlusse.

Tagasiside