Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et Keskerakond ei toeta valitsuse poolt algatatud riikliku pensionikindlustuse seaduse vastuvõtmist, millega kõik täna alla 56-aastased inimesed kaotavad 7 aasta pärast õiguse 63-aastaselt vanaduspensionile minekuks.

 ”Keskerakond soovib, et inimeste tervist ja toimetulekut otseselt mõjutavaid otsuseid ei võetaks vastu kiirkorras kahe Riigikogu istungipäeva jooksul, vaid neile eelneks piisav analüüs ning laiapõhjaline arutelu,” märkis Simson. “Selleks kasutame vajadusel ka kõiki opositsioonile kättesaadavaid meetodeid.”

Simsoni sõnul leiab Keskerakond,  et planeeritav kokkuhoid ei ole Eesti tänaste tervisenäitajate kontekstis kohane ega tugine ka korralikule ekspertanalüüsile.

Tänane valitsus aga paneb esikohale eelarve tasakaalu ja toob sellele ohvriks Eesti elanikud ja nende toimetuleku.

“Kokkuhoid saabub 63 ja 64 aastaste inimeste arvelt, kellest tänasel päeval jätkab töötamist vaid kolmandik,” ütles Simson. “Kuigi pensionile lisaks teenitud palga näol saadud rahaline eelis on ilmne, on praegusel hetkel vanemaealiste madala tööhõive põhjuseks nii kõrge tööpuudus kui ka tervis.”

Simson ütles, et pensioniea tõstmiseks peavad olema küllaldased eeldused ning lisapanus tervishoidu, praegusel hetkel on kriitilise tähtsusega Eesti inimeste tervena töötatud aastate vähesus.

“Sotsiaalminister Hanno Pevkuri seletused Riigikogus, et pensioniea tõstmine 65-aastale tähendaks riigi eelarvele tasakaalu paranemist hinnanguliselt 2–3 miljardit aastas, tähendab inimeste taandamist lihtsaks eelarvereaks,” märkis Simson.

 Simson ütles, et soovides olla euroopalik riik, võiksime võtta eeskuju oma põhjanaabrite seadusloomest.

“Soome valitsus tuli aasta tagasi välja analoogse algatusega tõsta vanaduspensioni iga 63 aastalt 65 aastani,” märkis Simson. “Sellele reageeris Soome ühiskond väga aktiivselt, sest kõiki töötajaid puudutavat otsust ei oldud eelnevalt põhjalikult analüüsitud. Soome valitsus peatas kiirkorras otsustamise ning alustas sisulist analüüsi koos rea uurimisinstituutidega, nende hulgas  Soome majandusinstituut (ETLA), Pellervo Majandusuuringute instituut ning kaasas Soome Pansionikeskuse, Soome Tervishoiu-uuringute Intsituudi ja Riikliku Tervishoiu ja Rahvatervise Instituudi(THL). Eesti valitsus pole aga sotsiaalpartnerite arvamusi arvesse võtnud.”

Tagasiside