Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna Riigikogus Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise arutelul märkis Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson, et kaitseväe juhataja nimetamise äraandmine presidendilt ja parlamendilt ühe erakonna ühele ministrile ei suurenda tsiviilkontrolli, vaid vähendab seda.

Keskerakond on veendunud, et Eesti riigikaitsele ei tule kasuks, kui kaotatakse Riigikogu poolne kontroll ja asendatakse see partei ministri voliga. „Sõjaline võim on tugevaimat sorti võim ja see vajab suuremat eri osapoolte kontrolli,” märkis Simson.

Simsoni sõnul võib selline muudatus tõhustada bürokraatlikku või parteilist kontrolli, mitte demokraatlikku tsiviilkontrolli selle sõna laiemas mõttes. „Seepärast peaks tsiviilkontroll kaitseväe üle olema ka edaspidi laiapõhjaline. Oma roll olgu presidendil ja ka Riigikogul ning seeläbi rahval kui kõrgeima riigivõimu kandjal,” lisas Simson

Põhiseaduse muutmise vajalikkust on põhjendatud tsiviilkontrolliga, kuid selle tagajärjel parlamendi kontroll kaitseväe üle nõrgeneb ning Riigikogu annab volitused valitsusele. „On ilmselge, et ametimeeste kinnitamine valitsuses vajab märksa vähemat konsensust,” märkis Simson.

Keskerakonna fraktsiooni hinnangul sõltub kaitseväest Eesti kaitsevõime ning seda ei saa taandada ameti tasandile. „Riigikogu peab end kehtestama tsiviilkontrolli mehhanismide loomisel nii, et oleks välistatud kaitseväe juhtimise politiseerimine ning allutamine valitsusele viisil, mis välistaks sisuliselt parlamendi osaluse ja kvaliteetse riigikaitse korraldamise järelevalve,” rääkis Simson.

„On kõlanud ettepanek, et põhiseaduse järgi peaks Riigikogu ametisse nimetama üksnes selliseid kõrgemaid riigiametnikke, kelle sõltumatus vajab tulenevalt nende funktsioonist erilist kaitset. Sellised oleksid siis õiguskantsler, riigikontrolör ja riigikohtunikud, aga mitte kaitseväe juhataja,” lausus Simson. Tema sõnul on sõjaline jõud üks demokraatlikus riigis enam kontrolli ja tasakaalustatust vajav jõud, mille üle peab säilima rahvaesinduse järelevalve.

Riigikogu rolli säilitamine kaitseväe juhataja nimetamisel oli Keskerakonna fraktsiooni saadikute esitatud parandusettepaneku sisu, kuid see ei leidnud komisjonis toetust.

Tagasiside