Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson rõhutab, et Eesti ei tohi Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) osas enne ühtki otsust teha kui Riigikohus pole selle põhiseadusele vastavust arutanud. 

„Olukorras, kus õiguskantsler on esitanud Riigikohtule taotluse tunnistada ESMi leping põhiseadusega vastuolus olevaks, käib Eesti rahandusminister sõlmimas kokkuleppeid, mis võivad olla vastuolus Eesti põhiseadusega,“ märkis Simson. 

Simsoni sõnul on kahetsusväärne, et valitsuskoalitsioon ei pea lugu õiguskantslerist ega Riigikohtust, vaid sõlmib kokkuleppeid, eirates ülbelt kõiki siseriiklike hoiatusi. „Veelgi murelikumaks teeb asjaolu, et ESMi sissemaksu tegemiseks räägitakse juba ka Eestile laenu võtmisest.“ 

„Keskerakond on korduvalt öelnud, et ei saa nõustuda olukorraga, kus Eesti käendab endast rikkamate riikide kohustusi, täiesti vastutustundetu on aga see kui hakkame võlgnike päästmiseks ise raha laenama,“ lisas Simson. 

Õiguskantsler pöördus 12. märtsil Riigikohtusse taotlusega tunnistada ESMi asutamislepingu artikli 4 lõige 4 põhiseadusega vastuolus olevaks. Õiguskantsler leidis, et see säte on vastuolus põhiseadusega ja riivab intensiivselt parlamentaarse demokraatia ja parlamendireservatsiooni põhimõtteid ning Riigikogu eelarvepädevust. Riigikohtu istung toimub 8. mail.

Tagasiside