Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson rõhutas täna riigieelarve esimesel lugemisel, et õhukeseks lihvitud riik ei suuda tagada tugevat riigieelarvet ning inimeste toimetulekut.

„Valitsuse maksupoliitika vähendab otseseid ning suurendab kaudseid makse, mis tähendab seda, et vaesemad leibkonnad kulutavad enamiku sissetulekutest toidule ja eluasemele,” rääkis Simson, „koalitsiooni häältega võeti vastu tulumaksuseaduse muutmise seadus, millega vähendatakse tulumaksumäära 2015. aastal 20%-le. Selle kõige taustal on piinlik kuulata, et õpetajate palgatõusuks raha ei jätku.”

Simsoni sõnul on selge, et kui inimesed Eestist välismaale tööle lahkuvad, siis laekub riigieelarvesse vähem makse ning pole võimalik tagada inimväärseid pensione ega palkasid. „Juba mitmendat aastat peame kuulama koalitsioonisaadikute suust, kui hea riigieelarve on Riigikokku toodud. Ära on aga unustatud, et õpetajate, politseinike, päästjate ning meditsiiniõdede palgad on ka järgmisel aastal külmutatud, kuid hinnad tõusevad jätkuvalt. Võrreldes 2010. aastaga on toit kallinenud 15,3% ja eluaseme kulud 12,8%, mille tagajärjel inimeste vaesumine süveneb veelgi.”

„Inimeste heaolu parandamiseks vajame tugevat haridust, mille lahutamatuks osaks on nii tasuta koolitoit kui ka õpetajate korralik palk. Sama oluline on ka kohalike omavalitsuste rahastamise taastamine, mis on möödapääsmatu kui tahame valgustatud tänavaid ning korras koole ja lasteaedasid.”

Simson märkis, et raha muudatuste jaoks oleks olemas, kui Eesti kasutaks euroopalikku tulumaksu süsteemi ehk astmelist tulumaksu. „Kui valitsuskoalitsioon armastab ühes või teises küsimuses ikka eeskujuks tuua Euroopat, siis astmelise tulumaksu puhul salatakse see fakt, et enamus Vanast-Euroopast kasutab astmelist tulumaksu, osavalt maha.”

 

Tagasiside