Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et astmelise tulumaksu kehtestamine jääb uue Riigikogu kehtestada pärast kevadel toimuvaid valimisi.

„Reformierakond ning Isamaa ja Res Publica Liit näitasid astmelise tulumaksu välja hääletamisega Riigikogu menetlusest, et nende parteide juhtimisel pole Eesti võimeline Lääne-Euroopa riikides kasutatavale maksusüsteemile üle minema,” ütles Simson. „Loodetavasti on Riigikogu uus koosseis enam võimeline oma pilku Euroopasse suunama.”

Simson ütles, et astmeline tulumaks võimaldab viia läbi maksusüsteemi uuendamist, mis on suunatud Eesti ettevõtluse konkurentsivõime tõstmisele ja ühiskonnas tasakaalu saavutamisele.

„Proportsionaalne tulumaks on sangpomm Eesti majandustõusu jalus,” ütles Simson. „Eesti läks üle proportsionaalsele tulumaksule olukorras, kus oli tegemist vaese ühiskonna väikeste tuluerisustega ühiskonnaliikmete vahel ja algelise maksuhaldusvõimega. Selline süsteem, mis toimis hästi oma riigi ülesehitamise faasis, ei sobi enam tänase ühiskonnakorralduse ega ka meie arengu eesmärkidega.”

Simson sõnas, et üleminek astmelisele tulumaksule kannab endas kolme eesmärki. „Esiteks, tagada Eesti riigi eelarveline võimekus ja arenguks vajalikud maksutulud; teiseks, suurendada maksusüsteemi rolli majandusprotsesside juhtimisel ja kujundamisel ning kolmandaks, tagada ühiskonna suurem sidusus nii erinevate tulu saajate kui Eesti eri piirkondade lõikes,” selgitas Simson. „Progresseeruv maksumäär võimaldab efektiivsemalt jaotada tulumaksukoormust erineva tuluastmega maksumaksjate suhtes ning kokkuvõttes suurendada ka maksutulude laekumist riigi ja kohalike omavalitsuste eelarvetesse. Arvestuslikult eeldatakse maksutulude voo suurenemist 3,5 miljardi krooni võrra aastas.”

Simson ütles, et tänaste väikeste riigieelarveliste tulude juures pole võimalik efektiivselt üles ehitada ei haridus- ega meditsiinisüsteemi ega tagada infrastruktuuri arengut.

„Tänases eelarves on Euroopa Liidu toetused jõudnud juba ühe viiendikuni ja tuleb ausalt vastata küsimusele, et mis saab siis, kui ebakindel rahavoog ja varade müügist laekuv raha ära lõpeb,” ütles Simson. „Meie tänast maksustruktuuri vaadates tuleb tunnistada, et peale tulumaksude osakaalu suurenemise teiste maksude suurendamise võimalusi enam ei ole. Ja ka Rahvusvahelise Valuutafondi delegatsioon on hoiatanud, et ajutised meetmed tuleb asendada maksustamise põhimõtete ülevaatamisega. Kui seda ei tehta, siis ei jää kolmekordse negatiivse eelarve tegemine ning miljarditesse ulatuv eelarve puudujääk lühiajaliseks probleemiks, vaid selline pidev kärpimise ideoloogia saadab meid veel mitmetel järgnevatel aastatel.”
Simsoni sõnul võimaldab astmeline tulumaks vähendada tulu erisusi ühiskonnas ja suurendada sotsiaalset sidusust ja solidaarsust ühiskonnas. „Selle eelnõu kohaselt kõikide alla keskmist palka saavate inimeste tulumaksukoormus väheneb,” märkis Simson. „Ja sellise tulu saajad moodustavad ligi 2/3 palgasaajatest.”

 

Tagasiside