Sepp: riigi õiguspoliitika on ummikus
„Sellega võttis komisjoni esimees, reformierakondlane Väino Linde Riigikogult võimaluse tõstatud probleemidel sisuliselt kaasa rääkida,“ ütles põhiseaduskomisjoni aseesimees Sepp. „Ilmselt on tegemist lihtlabase parteilise jänespükslikkusega või siis umbusaldusega terve seadusandliku kogu vastu.“
Sepp ütles, et Keskerakonna hinnangul on Eestis tõsiseid probleeme nii õigusemõistmise tagamise kui ka riigipoolse õigusabi kättesaadavusega.
„Riigilõivudest on saanud mitte menetluskulusid tagav vahend, vaid riigi teenimisallikas, mis paraku ei suundu siiski mitte piisava kohtunike arvu, abipersonali ja muu õigusemõistmise kvaliteedi tagamisse,“ tõdes Sepp. „Riigi tasuta õigusabist on aga märkamatult saanud riigi laen ning kohtunikkonnast, kes neid taotlusi menetlevad, mitte õigusemõistjad vaid laenuametnikud.“
Sepp ütles, et õigusemõistmine pole kõrgete riigilõivude tõttu paljudele kättesaadav. „Samas oleme äärmiselt kriitilised tasuta õigusabi kvaliteedi suhtes, sest õigusabi osutajate poolt kordades alla turuhinna osutatavad teenused ei lähtu sageli mitte abistatava vajadustest, vaid abistaja huvidest leida enda seisukohalt kõige otstarbekam teenuseliik, mis on neile tasustatud suhteliselt kallimalt,“ selgitas Sepp. „Samuti leiame, et seaduseandja on suurendanud liiga kergekäeliselt võimalust määrata erinevate tegude eest kriminaalkaristust. Normi andmine, mis ei ole autoriteetne, ega ka efektiivne, kuid mille puhul on võimalik kergekäeliselt poliitiliselt deklareerida, et see asi on tehtud, ei ole mõistlik.“
Sepp ütles, et see devalveerib kogu riigi autoriteeti ja samas ei lahenda ühtegi probleemi. „See on ka põhjus, miks Keskerakonna arvates tuleb põhimõtteliselt enam hakata panustama põhjuste kõrvaldamisesse, tegevuskavade sisulise poole tugevdamisele, mitte vaid tegevuste teesklemisele ja näilistele lahendustele,“ märkis Sepp. „On kurb, kui riik pühib oma käed puhtaks seal, kus ta peaks inimesi aitama. Tänane valitsus on aga paraku panustanud vaid uute paragrahvide väljamõtlemisele ja välisele särale.“
Põhiseaduskomisjoni aseesimehe hinnangul kurjustas Riigikohtu esimees Riigikogus kohtukolleegide suhtes küll asjatult, kel oli nii palju professionaalset julgust ja selget silmavaadet, et juhtida töös oleva kohtureformi nõrkustele nii seadusandja kui ka kogu avalikkuse tähelepanu.