Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsiooni aseesimees, majanduskomisjoni liikme Erki Savisaare jaoks jääb Postimehe artikli põhisõnum mõistetamatuks, sest lisaks palgale makstakse makse muude tulude pealt praegugi.

Savisaar sõnas, et tema jaoks on Postimehe tulumaksuteemalises artiklis ja graafikus toodud näiteid küll huvitav lugeda, kuid on raske aru saada, mida näidata tahetakse. „Kui tahetakse öelda, et suurema sissetuleku puhul, olgu see palk, boonus, renditulu või metsamüük, tuleb lõppkokkuvõttes ka rohkem makse maksta, siis see järeldus on õige,“ sõnas Savisaar. Küll aga tuleb tema sõnul mõelda, kui palju on neid juhtumeid, kus 500 eurot teenival inimesel on mitmekümne tuhande euro väärtuses metsa müüa. „Võib vist küll julgelt tõdeda, et meist enamusel pole seda rõõmu, ammugi mitte igal aastal,“ ütles ta. Seega on tema sõnul Postimehe tehasetööline igal juhul kokkuvõttes võitja.

Riigikogulane ütles ka, et Keskerakond asetas lauale ka 3-4 astmega süsteemi, kuid läbirääkimiste käigus jõuti peatselt kehtima hakkava tulemuseni. Vaatamata sellele, et uus süsteem võib tunduda keeruline, teeb riik omalt poolt kõik selleks, et maksude maksmine oleks jätkuvalt lihtne ja arusaadav. „Võimalusi, et teenid mõnel kuul rohkem kui 1200 eurot, on loomulikult olemas ning sel juhul muutub vähehaaval ka tulumaksuvaba miinimum. Kui keskmine tulu kuus on üle 1758 euro, siis tuleb võrreldes tänasega pisut rohkem tulumaksu maksta, kuid see ei tähenda võimatut bürokraatiat,“ rõhutas Savisaar.

Ta lisas, et hüpoteetiliste kartuste asemel tuleks vaadata kogupilti. „Suurema sissetulekuga võib tõepoolest juhtuda, et tuleb maksuametiga teha tasaarvestus, kuid see ei tähenda, et enamus meie riigi inimesi uuest süsteemist ei võidaks. Kui kuu keskmine sissetulek on kuni 500-1200 eurot saab uuest aastast igal juhul kuus 64 eurot rohkem kätte,“ kinnitas ta. Loomulikult on tema sõnul võimalus teha ka tööandjale avaldus, et maksuvaba ei arvestaks, mis tähendaks, et maksuamet kannaks kord aastas tuludeklaratsiooni alusel kontole kuni 768 eurot.

Tagasiside