Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Arvo Sarapuu ütles, et müügi- ja paadimaksu kaotamisega võib nõustuda, kui Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu saadikud annavad tagasi kohalikelt omavalitsustelt kärbitud tulubaasi.

„Kohalik omavalitsus on kõige esmasem ja otsesem tasand, mis puutub kokku inimeste sotsiaalsete raskustega,“ ütles Sarapuu. „Inimeste võlgade ajatamine, eluasemeprobleemid, tööpuudusest tulenevad sotsiaalsed hälbed asetavad kohalikule omavalitsusele suuremad kohustused.“

Sarapuu ütles, e kohalikul omavalitsusel ei ole täna piisavalt rahalisi vahendeid oma põhiseaduslike ega riigi poolt antud ülesannete täitmiseks. 

„Täiendavat rahastamist vajavad lasteaedade- ja koolide ehitamine ning kaasajastamine, veemajandusprojektid, kohalike teede remont, haridus- ja kultuuritöötajate palgasüsteem, ühistransport jm,“ ütles Sarapuu. „Valitsuskoalitsiooni poolt läbiviidud käibemaksu ja aktsiisitõusuga seati kohalikud eelarved täiendava surve alla, kusjuures rahalisi vahendeid täiendavate kulude kompenseerimiseks ette ei nähtud.“

Sarapuu ütles, et 2009. aasta veebruaris vastu võetud tulumaksuseaduse muudatusega vähendati kohalikele omavalitsustele eraldatava tulumaksu osa 11,4 %-le, võimendades sellega majanduslanguse tõttu niigi vähenenud ja vähenevate eelarvetulude langust.

„Möödunud aasta lõpul vastu võetud 2010. aasta riigieelarve seletuskirjas tuuakse esile, et protsendipunkti vähendamisega 11,93-lt 11,4-le võeti kohalike omavalitsuste tulubaasist ära 410 miljonit krooni, mis lisati riigieelarve tuludesse,“ märkis ta.

Keskerakonna eelnõu kohaselt taastataks kohalikele omavalitsustele eraldatava tulumaksu osa 11,93 %-le.

2011. aasta riigieelarvele võib antud eelnõu tuua ligi 410 miljonilise täiendava kulu, mis aga omab samaväärset positiivset mõju kohalike omavalitsuste tulubaasile.

Tagasiside