Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus olulise tähtsusega riikliku küsimuse „Hinnatõusu mõju Eesti inimeste toimetulekule” arutelul ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Arvo Sarapuu, et hinnatõusu ohjamise üheks meetmeks on tänaseks kasutusest välja langenud põllumajandusmaade sihtotstarbeline kasutusele võtmine. „Kui Eesti põllumehed ei peaks rentima kallilt põllumaad, oleks toiduhind madalam.”

„Täna on Eestis hulga põllumajandusmaad, mis seisab kasutult,” sõnas Sarapuu. „Selleks tuleb luua ja rakendada ellu riiklike investeeringute programmi vähemalt 100 000 ha kasutusest välja langenud põllumajandusmaa taaskasutusse võtmiseks lähiaastatel,“ märkis ta.

Lisaks tuleb Sarapuu sõnul hinnatõusude leevendamiseks vähendada ka kütuse- ja elektriaktsiisi. „Kütusehinnast sõltub transport ja transpordist sõltub lõpptoodangu müügihind,“ märkis Sarapuu. „Vähendame kütuseaktsiisi, sellega alanevad transpordikulud ning väheneb lõpptoote hind.”

„Elektrihind on samuti oluline komponent tootmiskulude juures. Täna on elektriaktsiis Eestis 4,47 eurot ühe megavatt-tunni elektrienergia kohta. Euroopa Liidu poolt kehtestatud miinimum aktsiisimäär on aga 1 euro.“

Sarapuu sõnul maksab Eesti põllumees eriotstarbelise kütuse aktsiisimäära 5,2 korda rohkem kui seda on Euroopa Liidu kehtestatud miinimum.

„Selline Eesti põllumeeste kohtlemine seab meie põllumehed oluliselt kehvemasse olukorda võrreldes Euroopa põllumeestega,“ selgitas Sarapuu. „Meie põllumeestest madalamat eriotstarbelise kütuse aktsiisi maksavad näiteks Taani, Hispaania, Prantsusmaa, Iirimaa, Portugali, Rumeenia, Soome põllumehed.“

Sarapuu ütles, et riigi põllumajanduspoliitika strateegiliseks eesmärgiks olgu põllumajandustootmise arendamine sellisele tasemele, mis tagab elanikkonna stabiilse ja täies mahus varustamise kodumaiste põhitoiduainetega.

Tagasiside