Riigikogus läheb täna kolmandale lugemisele 2020. aasta riigieelarve. Kuigi opositsioonipoliitikutele on inimeste heaolule keskenduv eelarve vastukarva, seisab valitsuskoalitsioon ühtselt seatud eesmärkide täitmise nimel, ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu.

„Valitsuskoalitsiooni soov on edendada inimnäolist poliitikat, mis teeniks Eestimaa elanikke parimal võimalikul moel. Riigieelarves kajastuvad kauaaegsed valupunktid, mis sügaval sisimas ei jäta külmaks ka saadikuid opositsioonileeris. Näiteks palgatõusud päästjatele, politseinikele, õpetajatele, sotsiaaltöötajatele ja teistele riigipalgalistele töötajatele,“ ütles Sarapuu.

Riigikogu rahanduskomisjoni kuuluva Sarapuu sõnul toob järgmise aasta riigieelarve olulist leevendust sotsiaal- ja tervisevaldkonda. „Näiteks suurendame ravijärjekordade lühendamiseks ja esmatasandi arstiabi arendamiseks haigekassa eelarvet ligi 144 miljoni euro võrra. Eakate rõõmuks on tulemas 12 aasta suurim pensionitõus, kui iga-aastase indekseerimise ja erakorralise tõusu koosmõjul kasvab vanaduspension 45 eurot,“ ütles Sarapuu. „Tähelepanu pööratakse ka perepoliitikale, sest vanemahüvitise eelarve kasvab 14% ning lisaks suureneb pere tulumaksuvabastus alates kolmandast lapsest 100 euro võrra kuus.“

Sarapuu sõnul tõusevad uuest aastast ka puuetega laste toetused, mis on püsinud viimased 13 aastat samal tasemel. Keskmise puudega lapse toetus tõuseb tänaselt 69 eurolt kuus 138 euroni. Raske puudega lapse puhul on tõus 80 eurolt 161 ja sügava puudega lapsel 241 euroni.

2020. aasta riigieelarve kulude maht on 11,6 ning tulude maht 11,8 miljardit eurot. Võrreldes 2019. aastaga kasvavad kulutused ligikaudu 240 miljonit eurot ja tulud 760 miljonit eurot. Valitsussektori võlakoormus väheneb – kui 2019. aastal oli võlakoormus 8,8% SKPst, siis 2020. aastal moodustab see näitaja 8 protsenti.

Tagasiside