Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu menetleb eelnõu, mis ühtlustab Euroopa Parlamendi valimistel nii elektroonilise valimise kui ka pabervalimise perioodi.

„Eelnõu kohaselt ühtlustatakse valimisseadustes eelhääletamise periood, olenemata sellest, kas hääletamine toimub elektrooniliselt või valimisjaoskonnas,“ ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Erki Savisaar. „Eelhääletamine hakkab toimuma kuuendast kuni neljanda päevani enne valimispäeva.“

Savisaare sõnul tehti teise lugemise käigus eelnõule üks muudatusettepanek. „Muudatusettepanekuga lüheneb valimisperiood alates 2021. aastast ühe nädala pikkuseks,“ selgitas Savisaar. „Väljaspool elukohajärgset valimisringkonda saaks kava kohaselt hääletada esmaspäevast neljapäevani, elektrooniliselt esmaspäevast laupäevani ja kodus hääletamise aeg pikeneb reedest pühapäevani.“

Savisaare sõnul tahetakse lisaks muudatusega kasutusele võtta elektrooniline valijate nimekiri, mis laiendab valija hääletamisvõimalusi. „Kuna valija andmed on olemas elektrooniliselt, mitte paberkandjal, saab valija edaspidi hääletada elukohast sõltumatult kõigis oma ringkonna valimisjaoskondades,“ ütles Savisaar.

Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ja Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni algatatud Euroopa Parlamendi valimise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu läbis täna Riigikogus teise lugemise.

Tagasiside