Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis täna vastu valitsuse algatatud perehüvitiste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadused, mis võimaldavad vanemahüvitist kasutada senisest oluliselt paindlikumalt.

„Muudatused vanemapuhkuste ja hüvitiste süsteemis annavad juurde oluliselt paindlikkust ja pered saavad juurde valikuvõimalusi ise otsustada, kes, kuidas ja millal kasutavad vanemahüvitist ja täiendavaid puhkusepäevi lapsega tegelemiseks,“ ütles Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul.

Tuus-Laul ütles, et seadusemuudatus võimaldab edaspidi emal ja isal ühel ajal vanemapuhkust saada. „Selle seadusega luuakse lapsevanematele võimalus olla koos 60 päeva vanemapuhkusel ja saada samal ajal vanemahüvitist,“ selgitas Tuus-Laul. „Ka tekib võimalus kasutada vanemapuhkust päevade kaupa. See muudatus võimaldab mõlemal vanemal töötada näiteks osalise tööajaga ja olla lapsega vaheldumisi kodus.“
Tuus-Laulu sõnul lisandub isadele alates 2020. a. juulist vanemahüvitise perioodile juurde veel üks kuu isapuhkust.

Tuus-Laulu sõnul on selle aasta kaheksa kuuga on registreeritud 8% sünde rohkem, kui eelmisel aastal samal ajal. „Enim on kasvanud just kolmandate laste sünd ja seda lausa 32%,“ märkis Tuus. „Teise lapsena sündinute arv on kasvanud 9% võrra ja neljandate ja järgnevate laste sünd on tõusnud 17% . See näitab, et järjekindel tegutsemine perepoliitika suunal on vilja kandnud”.

Tuus-Lauli sõnul on kolmelapselise pere toetus tänavu kasvanud juba 520 euroni, mis on kindlasti kaasa aidanud kolmandate laste sünnile 32 % võrra.

Marika Tuus-Laul ütles, et Keskerakond seab omale eesmärgiks tõsta esimese ja teise lapse toetuse 100 euroni. „Noortele peredele on oma elu alustamiseks väga olulisel kohal ka kodu loomine,“ tõdes Tuus-Laul. „Üks võimalus on aidata nooretel saada eluasemelaen ilma omafinantseeringuta. Aga kui pere on juba suurem, siis on hea võimalus toetada peresid ka nn. sertifikaatide süsteemiga, kus näiteks riik annab teise lapse ja kolmanda lapse sünni puhul rahalise sertifikaadi, mida saab kasutada kas juba võetud eluasemelaenu kustutamiseks või kodu ostmiseks.“

Tagasiside