Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson nimetas kahetsusväärseks, et Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica saadikud hääletasid menetlusest välja eelnõud, mille eesmärgiks oli töötukassa igakuisele kohustuslikule vastuvõtule sõitmisega seotud transpordikulutuste hüvitamine ja töötukassas registreeritud töötutele töötutoetuse maksmise perioodi pikendamine.

„See näitab, et valitsusparteide jaoks pole töötuid inimesi olemas,” märkis Simson. „Nii jätab riik inimesed oma muredega üksi. Töötud inimesed ei sobi Reformierakonna maailmapilti.”

Simson ütles, et eelmisel aastal kustutati töötute nimekirjast 26 000 inimest sanktsioonidega. „Ja selle aasta esimese 11 kuuga on kustutatud juba üle 38 000 inimese,” sõnas Simson. „Seega võib väita, et aasta lõpuks on sanktsioonide rakendamine olnud poolteist korda suurem kui aastal 2009.”

Simson ütles, et Tööturuteenuste ja -toetuste seadus kohustab töötut käima vähemalt kord 30 päeva jooksul Töötukassas vastuvõtul, vastasel juhul teeb töötukassa otsuse isiku töötuna arveloleku lõpetamise kohta. „Töötukassa esindused asuvad 26 asulas, Eestis on 226 omavalitsust,” selgitas Simson.

„Vastuvõtul käimine toob väljaspool suuremaid asulaid elavale töötule kaasa vältimatuid kulutusi, mida talle täna ei kompenseerita,“ selgitas Simson. „Pikaaegsetel töötutel, kelle sissetulekuks on vaid 1000 krooni (2011. aastal 76.7 EURO) toimetulekutoetust võib maapiirkonnast vastuvõtule minemine osutuda just piletihinna pärast võimatuks.“

Keskerakonna algatatud eelnõu nägi ette töötukassa vastuvõtuga seotud transpordi kulutuste hüvitamist neile töötutele, kelle kodukohas puudub töötukassa esindus. Samuti oli eesmärk pikendada töötutoetuse maksmise perioodi 540 päevani ehk töötutoetust makstakse kuni poolteist aastat.

„Kindlasti on motiveerivam ja parem maksta töötutoetust, mis on seotud töö otsimisega, ja mitte toimetulekutoetust, mis on passiivne toetus ja otseselt töö otsimisega seotud ei ole,” tõdes endine sotsiaalminister Jaak Aab.

Tagasiside