Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti ühiskonnas on sel sügisel märgata arenguid, mis meenutavad veerand sajandit tagasi toimunud murranguaegu. Poliitikat ei tehta enam kabinetivaikuses või koalitsiooni tagatubades. Keskerakond tervitab seda, et on elustumas Rahvarinde aegne vaim, kus inimeste poliitiline ärksus sunnib teravamad debatid ka Riigikogu saali. Me tunnistame, et on vajadus teha ühispingutusi Eesti tuleviku nimel.

Olukord, kus otsuseid on tehtud kiirustades, nõu pidamata ning tugevama õigusega on kaasa toonud tasakaalustamata arengu. Praeguse valitsuskoalitsiooni ajal on Eesti muutunud kalliks maaks, kus liiga paljud inimesed on kaotanud ostujõudu. Inimeste väljavool, eurotsooni kiireim hinnatõus ning kadunud töökohad ei pea olema paratamatus.

Järgmine aasta toob eestimaalastele uusi probleeme seoses elektri hinna järsu tõusuga. Eesti Keskerakonna fraktsioon on esitanud 2013. aasta riigieelarve eelnõule muudatusettepaneku, mis jõustumisel alandab elektri aktsiisi Euroopa Liidu miinimummäärani. Selle ettepaneku toetamine aitab leevendada hinnatõusu kõigile Eesti inimestele ja ettevõtetele. Kui valitsus ei kasuta enda käes olevaid hoobasid elektrihinnatõusu leevendamiseks, siis saab elektri hinna tõusul olema majanduskasvu pärssiv mõju, kuna eelkõige vähendab see majapidamiste reaalset sissetulekut ning seeläbi ka tarbimise ja sisenõudluse kasvu. Majanduse kehvema väljavaate tõttu vähenevad edaspidi nii investeeringud kui ka nõudlus tööjõu järele.

Seni kuni jätkub valitsuserakondade poolne tegevusetus elektri hinna tõusu leevendamisel, oleme sunnitud jätkama Riigikogu töös obstruktsiooni.

Samas, kui koalitsioonisaadikud toetavad elektri aktsiisi alandamist neli ja pool korda Euroopa Liidus lubatud miinimummäärani, on Eesti Keskerakonna fraktsioon valmis toetama 2013. aasta riigieelarve kiiret menetlemist. Eelarves on vahendid elektrihinna tõusu pehmendamiseks, valitsejate kohustus on neid kasutada.

Tagasiside