Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tartus ja Elvas teadlaste ning ettevõtjatega kohtunud Riigikogu esimehe Jüri Ratase sõnul oleme kriisist võitnud ammusoovitud teaduspõhisuse.

„Ühelt poolt muutus teadus argielu osaks. Näiteks Eestimaa teadlastest koosneva teadusnõukoja toel saime selgeks, kuidas saame ennast ja teisi maailma vallutanud uue nakkuse eest kaitsta,” lausus Jüri Ratas. “Teisalt said ettevõtted uue tõuke teaduspõhiseks arenguks. Näiteks tarnib nüüd Tartu Teaduspargis töötav ettevõte üle maailma kolm korda rohkem biotehnoloogilisi reagente, mille abil on muuhulgas võimalik inimesi testida ja seireuuringuid teha. Samal ajal suurenes nõudlus Elvas tegutseva elektroonikatehase toodangu järgi nii palju, et Lõuna-Eesti suurimaks tööandjaks oleval ettevõttel on Eestis käsil tootmise laiendamine ja insenerikeskuse rajamine.“

Edasine areng eeldab, et lähiaastatel peame laiapõhjalist arutelu Eesti hariduse üle. „Viimasel aastal tööelus ja majanduses toimunud muutused on toonud veel paremini esile, millele haridussüsteemis peame suuremat tähelepanu pöörama. Näiteks ülikooli, töötukassat ja tööstusettevõtet külastades jäi kõlama suurenev vajadus inseneride ning tootmistöötajate järele. Ühe lahendusena soovitati kaaluda kohustuslikku karjäärinõustamist põhikooli viimastes klassides, et noorte valikud oleksid teadlikumad. Samuti esitati terve rida küsimusi selle kohta, kuidas edaspidi vajalikel erialadel kvaliteetset õpet tagame,“ rääkis Jüri Ratas.

Koos ettevõtlusega areneb ka elukeskkond. „Elva on hea näide sellest, kuidas saab omavalitsus hoida oma elanikke ka siis, kui nad töötavad mujal. Liikumiseks on loodud mitmekesised võimalused, alates looduskaunitest terviseradadest ja lõpetades kvaliteetsete jalgpalliväljakutega. Sel sügisel avab uksed euroraha toel rajatav perearstikeskus. Omaette väärtuseks on toetus, mille najal käivitub koolinoorte loodud rannakohvik,“ tõi näiteid Riigikogu esimees.

Kõikide arengute eelduseks on jätkuvalt koroonaviirusega elama õppimine. „Nüüdseks saavutatud haigestumuse langus annab lootust, et tänavust suve veedame piiranguteta. Samas on selge, et veel pikemat aega tuleb meil koroonaviirusega arvestada ja sellest põhjustatud kriisist väljumiseks pingutada. Üks lihtne valik, millega saame üheskoos nii uut nakatumiste lainet ära hoida kui ka kiiremale taastumisele kaasa aidata, on ka tänavu suvel puhata võimalikult palju Eestis,“ sõnas Jüri Ratas.

Tänase tööpäeva raames kohtus Riigikogu esimees Tartu Ülikooli, Ülikooli Kliinikumi, Elva Haigla, Rahandusministeeriumi Tartumaa talituse, Töötukassa Tartumaa osakonna, Tartu linna ja Elva valla esindajatega. Samuti külastas biotehnoloogiaettevõttet Solis BioDyne, elektroonikatehast Enics Eesti ja kohvikut Kohvik Lohvik.

Tagasiside