Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu lükkas esimesel lugemisel tagasi Keskerakonna fraktsiooni seaduseelnõu tõsta koolilõuna riigipoolse toetuse alammäära ühe õpilase kohta 1 eurolt 2 euroni päevas.

“On kahetsusväärne, et Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Eesti 200 saadikud suhtuvad kvaliteetse koolilõuna tagamisse ükskõikselt. Tänase valitsuse prioriteetideks on olnud maksutõusud, kuid laste tervislik ja rikkalik toitumine on paraku jäänud tagaplaanile,” lausus täiskogu istungil eelnõu kaitsnud Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Vadim Belobrovtsev. “Noore inimese organism vajab kvaliteetset, mitmekesist ja täisväärtuslikku toitu. Koolis pakutav soe lõuna on õpilastele väga oluline söögikord, mõne koolilapse jaoks lausa ainuke soe söök päeva jooksul. Kõrge inflatsiooni ning Reformierakonna valitsuse kehtestatavate maksutõusude tingimustes ei ole senise koolitoidu kvaliteedi hoidmine endiste summade eest võimalik. Selleks, et koolilõuna oleks õpilastele jätkuvalt tasuta kättesaadav, tervislik ja maitsev, tuleb suurendada toetuse alammäära.”

Hetkel kehtiva korra järgi kulub riigil ühe lapse koolilõuna peale 1 euro päevas, millele lisandub omavalitsuse ja mõnel juhul ka lapsevanemate panus. Viimane riigipoolne koolitoidu toetuse tõstmine toimus 2018. aastal Jüri Ratase valitsuse ajal, kui toetust tõsteti 0,78 eurolt 1 euro peale. Vadim Belobrovtsev lisas, et praegune olukord on sundinud omavalitsusi tõstma nende rahalist panust ja küsima vanemate käest lisatoetust – näiteks kasutab seda võimalust Tartu linn.

“Omavalitsused on koolilõuna toetust tõstnud tihedamini kui riik, kuid koolitoidu kvaliteedi hoidmise vastutus linnadele ja valdadele panna on vastutustundetu,” kritiseerib Keskerakonna juhatuse liige Belobrovtsev. “Tuleme appi ka koolides toitlustust pakkuvatele ettevõtetele, kellel on järjest keerulisem täita riigihangete teel sõlmitud lepinguid, mis kohustavad neid õpilastele täisväärtuslikku, tasakaalustatud, mitmekülgset, maitsvat, vanusekohast ning vajadusel erivajadusi ja allergiaid arvestavat toitu pakkuma.”

Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel on keskmise toidukorvi maksumus aastases võrdluses kallinenud rohkem kui 20 protsenti ja Belobrovtsevi sõnul ei piisa senisest panusest enam toitva toidukorra valmistamiseks, rääkimata toidukorra kvaliteedist või tervislikkusest. “Seega on 1-eurone koolilõuna toetuse tõus õpilase kohta ühes ööpäevas piisav, et säilitada praegune koolides pakutava toidu kvaliteet. Täisväärtuslik koolilõuna peab olema tagatud kõigile õpilastele, sõltumata sellest, millises koolis nad käivad,” kinnitas endine Tallinna abilinnapea.

Seadus oleks vastuvõtmise korral jõustunud 2024. aasta 1. jaanuaril.

Tagasiside