Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna tuleb Riigikogu saalis esimesele lugemisele Keskerakonna fraktsiooni algatatud seaduseelnõu, mis langetataks jõustumisel elektriaktsiisi Euroopa Liidus lubatud miinimummäärani. Elektri aktsiisi langetamine vähendaks tarbija elektriarvet 3,4% võrra.

„Keskerakonna ettepanek mõjutab elektriarvet poole rohkem kui valitsuse pakutud taastuvenergia tasude kärpimine,“ märkis Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson, „2/3 elektri hinnast on valitsuse kontrolli all ning seega on valitsusel veelgi võimalusi hinnatõusu leevendamiseks.“

Simson tuletas meelde, et Statistikaameti viimased andmed näitavad, et võrreldes eelmise aasta esimese kuuga mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim eluasemekulutused. „Sellest enamiku moodustas elekter, mis oli aastataguse ajaga võrreldes 26,9% kallim – elektrist on saanud hinnatõusu vedaja.“

„Eesti Pank hoiatas juba möödunud aasta lõpus, et elektri hinna tõusul on majanduskasvu pärssiv mõju, kuna eelkõige vähendab see majapidamiste reaalset sissetulekut ning seeläbi ka tarbimise ja sisenõudluse kasvu,“ lisas Simson.

Keskerakonna fraktsiooni algatatud Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu näeb ette aktsiisi langetamise alates 2013. aasta 1. juulist.

Tagasiside