Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Mailis Reps ütles, et haridusminister Tõnis Lukase kõrgharidusmaksu idee tähendab toetust astmelisele tulumaksule, millele üleminek lahendaks  muuhulgas mitmeid hariduse ja näiteks ka lastetoetuste probleeme.
„Keskerakond on alati seisnud tasuta kõrghariduse eest,“ ütles endine haridusminister. „Me peame seisma selle eest, et tasuta kõrgharidus oleks kättesaadav ka maapiirkonna noortele ning väiksema sissetulekuga perede lastele. Kahju, et Lukas alles nüüd pärast kolme aastast ametiaega tasuta kõrghariduse vajalikkuses veendus.“
Reps ütles, et Keskerakonna astmelise tulumaksu tulemusel peavad kõrgemat palka teenivad inimesed maksma ka enam makse riigile. „Kõrget töötasu saavad inimesed peavad andma suurema panuse ühiskonda,“ selgitas Reps.
Repsi sõnul pole Lukase välja käidud kõrgharidusmaksu idee iseenesest uus ja meenutab üht Austraalias toimivat mudelit.
„Lukase plaan olevat väga selle Austraalia mudeli moodi, mida juba minu ministriksoleku ajal analüüsiti,“ märkis Reps. „See seisneb selles, et üliõpilane kirjutab õppima hakates alla lepingu, et saab riigilt tasuta hariduse, mida inimene siis hiljem vastavalt oma sissetulekute astmele tagasi maksma hakkab.“
Keskerakond on algatanud astmelise tulumaksu kehtestava eelnõu, millest võidavad kõik, kelle sissetulek on alla keskmise palga. Maksureformist võidavad otseselt inimesed, kelle sissetulekud kuus ei ületa 12000 krooni. Eelnõu kehtestab praeguse ühtlase 21% maksumäära asemel kolme astmelise üksikisiku tulumaksusüsteemi maksumääradega 18%, 26% ja 33%. Lisaks säilib senine tulumaksuvaba aste. Nimetatud maksuastmete puhul on tegemist liitprogressiooniga, mille puhul maksustatakse kõrgema maksumääraga vaid tuluastme piiri ületav tuluosa.
 
 
 
 
 
 
Tagasiside