Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel Riigikogu põhiseaduskomisjoni istungil arutati Keskerakonna fraktsiooni eelnõu rahvaalgatuse seadustamiseks. Reformierakonna ja IRLi saadikud hääletasid eelnõu edasise menetlemise vastu.

“Mul on väga kahju, et valitsuserakonnad ei ole nõus võimaldama rahvale suuremat osalemist poliitika kujundamisel,” ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Priit Toobal, “rahvaalgatuse seadustamine oleks kõige mõjusam ja otsesem viis tuua inimesi poliitikale lähemale ning anda neile sisuline võimalus teha ettepanekuid seaduste muutmiseks või algatamiseks.”

Toobal leidis, et Reformierakond ja IRL andsid oma tänase otsusega ka hinnangu Rahvakogu ettepanekutele. “Valitsusparteid näitavad niiviisi selgelt, mida nad arvavad rahva suuremast kaasamisest ning Eesti poliitika avatumaks muutmisest. Arvestades, et rahvaalgatuse seadustamine oli ka Rahvakogu üks põhilisi ettepanekuid, näidatakse sellega ilmselgelt oma suhtumist antud protsessi.”

“Meie eelnõu kohaselt lisataks Põhiseadusesse seaduse algatamise õigus ka vähemalt 25 000 hääleõiguslikule kodanikule. Seesuguse muudatuse tegemine Põhiseadusesse tooks kaasa parlamendile kohustuse rahva poolt algatatut menetleda. Nii saaks rahvas sõltumata Riigikogus esindatud erakondade osalusest teha parlamendile ettepanekuid seaduste muutmiseks või algatamiseks,“ tuletas Toobal meelde Keskerakonna fraktsiooni esitatud eelnõu sisu. “Hetkel ongi põhiprobleem selles, et inimesed võivad küll kõikvõimalike petitsioonide abil allkirju koguda, kuid sisulist arutelu nende üle parlament ega selle komisjonid pidama pole kohustatud.”

Põhiseaduskomisjoni tänase otsuse kohaselt on Keskerakonna fraktsiooni algatatud Põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu rahvaalgatuse seadustamiseks Riigikogu päevakorras 7. mail. 

Tagasiside