Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakond tervitab rahvaalgatuse seadustamise jõudmist järgmisesse etappi. „Tänane Riigikogu otsus tõi selgelt välja ara poliitilise vere ja vanamoodsa sotsialistliku mõtteviisi, mille kohaselt juhtub riigis kõik hea vaid tänu targale ja heale valitsejale, mitte rahva enda otsustest või võimalustest protsessides osaleda.

„Täiendades esindusdemokraatiat osalusdemokraatia vormidega, saame tulemuseks sotsiaalse innovatsiooni ning tulusama majanduse,” ütles eelnõu algatajate poolt põhiseaduskomisjoni aseesimees Evelyn Sepp. „Selline sotsiaalne innovatsioon tagab kodanike poliitikast võõrandumise vähenemise, suurema legitiimsuse ning läbipaistvuse, kodanike parema samastumise uute eelnõude/poliitikatega ning kodanikuühiskonna õppimisvõime suurendamise,” rõhutas Sepp.

Sepp loetles põhjuseid, miks seadus on vajalik. „Rahvaalgatuse võimalus on vajalik esiteks seepärast, et tasakaalustada ohte kodanikuühiskonna arengule – kus seadusandja omandab sageli nn nullriski mentaliteedi ning väldib tundlike küsimuste arutelu ja lahendamist.

Teiseks annab see võimaluse nö. lahti politiseerida paljud vajalikud algatused, mis teatud põhjustel ei jõua koalitsioonilepetesse ega pälvi ka opositsiooni üksmeelt. Rahvaalgatuse moraalne jõud aitaks tagada neutraalse ja sisusse süüviva platvormi kõigile poliitilistele jõududele ilma, et peamiseks oleks oma isiku või poliitilise jõu upitamine.

Kolmandaks aitaks rahvaalgatus kaasa võrdsete osapoolte dialoogi kindlustamisele ühiskonnas, kus on alati tõrjutud huvirühmi. Kodanikuühiskonna arendamine ei tohi piirduda riigi poolt raha jagamisega ning teisalt monoloogiga. Dialoog vajab kahte võrdset poolt ning peab andma võimaluse huvirühmadele esineda mõjukalt ka iseseisvalt, mitte pelgalt siis kui see poliitilisele eliidile meelepärane on.”

Sepa on hinnangul on rahvaalgatuse seadustamine rahva usaldamise küsimus, mis võib Eesti viia poliitilise kaevikusõja lõppemiseni ja palju dünaamilisema ühiskonna juurde.

Keskerakonna jaoks on see juba kolmas kord X Riigikogu ajal algatada põhiseaduse muutmine rahvaalgatuse seadustamiseks. Eelnõu vastuvõtmist nähakse ette rahvahääletusel. Muuhulgas on rahvaalgatuse seadustamine üks Reformierakonna, Rahvaliidu ja Keskerakonna koalitsioonileppe lubadustest.

Täiendav info:
Evelyn Sepp
Põhiseaduskomisjoni aseesimees, Keskerakond
eelnõu algatajate esindaja
+372 5106205

Tagasiside