Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna rahandusminister Jürgen Ligile arupärimise, et minister selgitaks Eesti majanduse kukkumist maailmas viie viimase hulka.

„Peaminister Andrus Ansip on lubanud Eesti viia viie rikkama riigi hulka,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Inara Luigas. „Tänane reaalsus on CIA faktiraamatu alusel küllaltki karm. Eesti oli 2009. aasta -13,7% sisemajanduse koguprodukti langusega maailmas viie viimase riigi hulgas. 213 riigi arvestuses langes majandus veelgi enam vaid Ukrainas, Armeenias, Leedus ja Lätis. Meist eespool olid nii tõsise panganduskrahhi üle elanud Island, kui ka sõjapurustustest räsitud Gruusia.“

Luigase sõnul on oluline makromajanduslik näitaja ka tööpuudus. „Tööpuudus oli 2009. aastal Eestis 14,3%, millega olime maailma riikide hulgas 142,“ märkis Luigas. „Arvestades tänase Valitsuse tegematust ning tööpuuduse kui viitajaga makronäitaja iseloomu, siis ei üllatuks, kui me ka selles arvestuses oluliselt tahapoole kukume.“

Seoses sellega on Keskerakonna fraktsiooni rahandusministrile järgmised küsimused:

1) Kuidas hindate Eesti sisemajanduse kogutoodangu langust eelmisel aastal? Millised tegurid seda põhjustasid?

2) Majanduskriis on olnud ülemaailmne. Miks räägib peaminister, et kõigis Eesti probleemides on süüdi majanduskriis? CIA tabel näitab, et teised riigid on meist siiski paremini hakkama saanud.

3) Tark õpib ikka oma vigadest. Milliseid vigu on tänane Valitsus teinud, et me oleme jõudnud viie viimase riigi hulka maailmas?

4) Kas Valitsus on eelarve „ilustamise“ ja euro püüdluste valguses ära unustanud nii ettevõtluse arendamise, tööpuuduse vähendamise ning kõik muu olulise, mis oleks igale eestlasele oluline, et elada Maarjamaal elamisväärset elu?

5) Kuidas hindate võimalust, et hoolimata kõigist Eesti püüdlustest jääb euro 2011. aastal saavutamata, kuna negatiivse Kreeka näite hirmus ei julgeta praegu euroala laiendada?

Tagasiside