Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Ligikaudu 48 tunni pärast peaks avalikustama Riigikohtu otsus, millest sõltunuks, kas saan Riigikogus jätkata või mitte. Muidugi ma loodan, et Riigikohus langetab õigeksmõistva otsuse, kuid pean arvestama ka vastupidise võimalusega.

Eesti Vabariigi Riigikogu on viimastel kuude eriti aga tegelikult viimase kümnekonna aasta jooksul pidevalt kaotanud usaldusväärsust ja tõsiseltvõetavust Eesti rahva silmis. Sellele on kindlasti alust andnud ka osade Riigikogu liikmete käitumine, kuid samuti see, et praegune valitsuskoalitsioon ja sellele eelnenud Ansipi valitsused on näinud Riigikogul vaid marginaalse kummitempli rolli. Praeguste valitsuserakondade saadikud on sellega vaguralt leppinud, andmata aru, et võimude tasakaal on sellega rikutud, loodetavasti mitte jäädavalt.

Kui Riigikohus teeb minu suhtes süüdimõistva otsuse, tuleks Riigikogul mind välja visata. Selline asi ei tuleks kasuks ei Riigikogu mainele ega ka Eesti rahvusvahelisele mainele. Kõige enam aga lõhuks see veel kord usaldust Toompea ja Eesti rahva vahel. Seda ei saa praeguses raskes olukorras kindlasti lubada. Eesti ühiskond on niigi ohtlikult lõhki ja millegi pärast valavad valitsuse liikmed ja president vaid õli tulle.

Sellepärast astun enne otsuse teada saamist tagasi. Nii on ka Riigikohtul vabamad käed hinnata asjaolusid silmas pidamata seda, mida nende otsus tähendab seadusandja ja Eesti mainele.

Mind on korduvalt süüdistatud, et hoian oma kohast iga hinna eest kinni. Olgu see lahkumisavaldus siis tõestuseks, et Toompeale valitakse ka neid, kellele aated, põhimõtted, kodumaa ja rahvas on oma karjäärist palju tähtsamad.

Täiendavalt pole mul antud hetkel oma otsuse kohta midagi lisada ja enne Riigikohtu otsust ma avalikkusele lisakommentaare ei anna. Palume seda austada. Ma ei soovi kohut mõjutada.

Kindlasti avaldan oma seisukoha Riigikohtu otsuse suhtes olenemata sellest, milline see tuleb.

Olen tänulikud valijate usalduse ja mandaadi eest ja lahkun kahetsusega, et ei saa oma tööd selles koosseisus lõpuni viia.

Priit Toobal

Tagasiside