Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna pressiteade

10.03.2010

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitab täna põllumajandusminister Helir-Valdor Seederile arupärimise  piimandussektori jätkusuutlikkuse kohta.

„Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) viis veebruaris läbi Eesti piimatootjate küsitluse, millest selgus, et ligi veerand piimatootjatest kavatsevad või on sunnitud tootmise lõpetama,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni liige Arvo Sarapuu.

EPKK nõukogu esimees Aavo Mölder ütles uuringut kommenteerides, et langustrend piimandussektoris on olnud pidev. „Sisuliselt ainsa riigina Euroopas ei kaitsnud Eesti oma põllumajandusturgu,“ märkis Mölder. „Riigieelarve kaudu ei suudetud seda kompenseerida. Sellest tulenesid tegemata investeeringud, madalamad toetuste baasperioodide näitajad ning seetõttu saamegi praegu vähem toetusi, kui põllumajandustootjad Euroopa Liidu teistes liikmesriikides. Eeltoodud põhjustel peaks Eesti riik senisest enam analüüsima reaalolukorda põllumajandussektoris ja kasutama praegu kõiki ühise põllumajanduspoliitika võimalusi kohalike põllumeeste tegevuse jätkusuutlikkuse tagamiseks. Konkurentsivõime tõstmiseks saaks kaasa aidata ka maksu-, aktsiisi- ja investeeringupoliitika meetmetega”.

Sarapuu sõnul on lisaks eelnevale on selgunud, et raskustes põllumeestel ei jätku loomade ravimiseks raha. „Olukord on isegi niivõrd  vilets, et Väike-Maarja loomsete jäätmete käitlemise tehasesse viiakse ka need isendid, keda  olnuks võimalik ravida,“ märkis ta.

Arupärijate arvates pole põllumajandusminister suutnud tõsta maatootjate võimsusi ning  ministri jõuetus oma sektori kaitsta kiirendab veelgi negatiivseid trende.

„Näiteks 2010. aasta eelarves ette nähtud erikütuse aktsiisikompensatsioon 20 miljonit krooni (mis lisati vähendatud top-up’ile) on vaid raha ühest taskust teise tõstmine, sest täiendavaid otsetoetusi vähendati 271 miljoni krooni võrra,“ selgitas Sarapuu.  „Minister pole andnud ühtki sõnumit selle kohta, kuidas plaanitakse põllumajandust edendada pärast Euroopa Liidu toetuste lõppemist. Ministril puudub tegevusstrateegia kuidas tagada meie rahva toiduga varustamine ning maatootjate rahvusvaheline konkurentsivõime.“

Keskerakonna fraktsioon tahab põllumajandusministrilt vastuseid järgmistele küsimustele:

1. Kuidas kommenteerite antud uuringu tulemusi?

2. Milliseid meetmeid kavatsete luua, et tagada piimandussektori areng ja suurendada toodetava piima kogust?

3. Üks võimalus tagada väiketootjate olemasolu ja tegusus on arendada ühistulist ettevõtlusvormi. Mida te ministrina olete teinud, et ühistud omaksid suuremat osa piimaturust ning väiketootjad koonduksid ühistutesse?

4. Millist mõju avaldab tulevikus Eesti piimandusele kvoodipoliitika lõpetamine?

5. Kuidas ja mil määral  on mõjutanud ravimite ja söödalisandite hindade kallinemine piimakarja ning milliseid tugimeetmeid kavatsete negatiivsete mõjude ilmnemisel rakendada?

Tagasiside