Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

„E-hääletajate arvukus on kümnekonna aastaga märgatavalt kasvanud, ulatudes viimastel valimistel juba 30,5 protsendini kõikidest hääletajatest. Kui varasemalt on olnud juttu sellest, et usinaimad elektroonilised hääletajad on kõrge arvutioskusega nooremapoolsed valijad, siis Riigikogu valimistel olid kõige suuremad e-hääletajad just vanemaealisemad inimesed. Koguni neljandiku kõikidest e-hääletajatest moodustasid valijad, kes olid vanuseliselt vanemad kui 55 eluaastat. Samas selgub hiljuti läbiviidud rahvusvahelisest uuringust SHARE, et Eesti üle 50-aastastel inimestel on oluline mahajäämus arvutikasutuses. Tegemist on huvitava anomaaliaga, mida on raske selgitada,“ sõnas Riigikogu liige Peeter Ernits.

Ernits jätkas: „On tore tõdeda, et meie vanemapoolsed inimesed on aktiivsed e-hääletajad, kuid tahes-tahtmata tekitab see küsimusi. Oleme ju pigem harjunud lugema sellest, kuidas vanemaealistel inimestel on raskusi e-teenuseid kasutada. Eesti Vabariigi põhiseadus sätestab, et hääletamine peab olema salajane. Tegelikkuses on ju võimatu tagada seda, et e-valimistel häält andes ei seisaks hääletaja kõrval oma huvide eest seisvat inimest, kes mõjutab häält andma konkreetse isiku või poliitilise ühenduse poolt. Paraku on meie e-valimised endiselt väga ebaturvalised.“

Rahvasaadiku hinnangul võib aga e-hääletus muutuda tulevikus veelgi ebaturvalisemaks. Alates 2012. aasta lõpust korraldab elektroonilist hääletamist elektroonilise hääletamise komisjon. Menetluses oleva Riigikogu valimise seaduse muutmise eelnõuga plaanitakse aga e-hääletamise komisjon viia riigi valimisteenistuse korralduste alla.

„On küsitav, kas eraldi ekspertidest koosneva elektroonilise hääletuse komisjoni kaotamine ei vähenda e-häälte lugemise sõltumatust. Tegelikult on e-valimistes endiselt palju küsitavusi ja ebaturvalisust, mida on pea võimatu eemaldada. Teised riigid on e-valimistesse suhtunud teatava skepsisega, vaid Eesti jalutab ohtudele vaatamata kindlalt edasi,“ lõpetas Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Peeter Ernits.

Antud küsimustega seoses edastas Riigikogu Keskerakonna fraktsioon täna justiitsminister Urmas Reinsalule arupärimise, millega soovitakse tähelepanu juhtida just e-valimistega seotud turvariskidel ning küsitavustele.

Lisainfo:
Peeter Ernits
Tel: 51 489 42

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: 53 474 246

Tagasiside