Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna peaminister Andrus Ansipile arupärimise justiitsminister Rein Langi  tegevuse kohta, kes on tunnistanud   ja õigustanud  oma sekkumist kriminaalasjade menetlusse,  lekitanud ise riigisaladusi sensitiivsete kriminaalasjade kohta ning pole  loobunud nn  üksikasjalike lekete põhjuste uurimisest ja süüdlaste karistamisest.
 
Arupärimise üle andnud Põhiseaduskomisjoni aseesimees Evelyn Sepp ütles, et septembris justiitsministri umbusaldusküsimuse arutelu käigus tunnistas  Rein Lang puhtsüdamlikult, kuidas prokurörid käivad tema juures menetluses olevate kriminaalasjade kohta üksikasjalikult aru andmas.
 
„Minister nimelt informeeris Riigikogu sellest, et ühe  menetluses oleva kriminaalasja toimikus pole infokildugi teatud süüdistuste kinnitamiseks,“ märkis Sepp. „Minister teatas Riigikogule muuhulgas ka järgmist, et  „Peaprokurör räägib ka sensitiivsetest kriminaalasjadest ministrile, see, mida minister tahab kuulda, selles ei ole midagi imelikku“.“ 
 
Sepp ütles, et teatavasti on aga Eestis seatud sisse järelvalvemenetluse kord prokuratuuri üle ja selle teostajaks ei ole poliitiline figuur – minister.
 
„Samuti ei ole teadaolevalt minister Rein Langi isikus ka ühegi  kriminaalasja menetlusosaline,“ sõnas Sepp. „Seega on tegemist puhtakujulise võimude lahususe põhimõtte jämeda rikkumise ja  ebaseaduslikult kogutud info kasutamisega oma poliitilisteks eesmärkideks, mis ei vasta ühegi demokraatliku riigi toimimise mehhanismile. Lühidalt nimetatakse sellist olukorda poliitiliseks sekkumiseks kriminaalmenetlusse.“
 
Sepa sõnul on sisuliselt kinnitust leidnud fakt, et minister Rein Lang on  vähemalt nn viisaskandaali juures lekitanud esiteks riigisaladuse ajakirjanikule ning teiseks sekkunud  korduvalt erinevate kriminaalasjade menetlustesse, mida ta ka ise õigustab ega ümber lükanud ei ole.
 
Ka õiguskantsler Indrek Teder on sellist ministri käitumist selgelt tauninud. Õiguskantsler ütles käesoleva aasta 1. oktoobril Riigikogus ettekannet pidades, et „Teatavasti prokuratuur on sõltumatu ja minister saab teostada ainult teatud halduslikku järelevalvet. Minister ei saa sekkuda konkreetsesse menetlusse. Ta ei ole menetluses tegelikult mitte keegi. Kui üritatakse sekkuda, siis see ei ole korrektne käitumine“.
 
Seoses eeltooduga palub Keskerakonna fraktsioon peaministril vastata järgmistele küsimustele:
 
1.         Milliste euroopalike valitsemistavadega on kooskõlas see, et poliitiline minister nõutab prokurörilt  sensitiivsete kriminaalmenetluste kohta üksikasjalikke andmeid?
2.         Milliste euroopalike valitsemistavadega on kooskõlas see, et  poliitiline minister lekitab riigisaladusi ajakirjanikele ning jätkab sellele vaatamata parteikaaslasest peaministri toetusel oma ametis?
3.         Kuidas  kavatsete käituda ministri suhtes, kes on  Riigikogule tunnistanud, et ei pea oma sekkumist kriminaalmenetluste käiku probleemiks? Kas selle põhjuseks on  Reformierakonnale soodsate kriminaalasjade pidev lekitamine ja seeläbi avalikkusega manipuleerimine?
 
Tagasiside