Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid täna arupärimisele majandusministrile Juhan Partsile teedeehitusest ja -hooldusest. Arupärijad küsivad ministrilt, miks läheb kohalikele teedele vaid 9,4% teehoiurahast ning millal see olukord paraneb.

„2013. aastal plaanib valitsus koguda 417 miljonit eurot kütuseaktsiisi, kuid sellest suunatakse kohalikele omavalitsustele kõigest ca 30 miljonit eurot. Sealhulgas Tallinnale, kus elab üle 30% Eesti elanikest, on ette nähtud 2,9 miljonit eurot, ehk 0,7% kogu kütuseaktsiisist,“ rääkis Keskerakonna fraktsiooni liige Tarmo Tamm, „kohalike teede ja tänavate puhul on kumulatiivne alarahastamine hinnanguliselt 300 miljoni euro ringis.“

Endine Põlva linnapea rõhutas, et perioodil 2009-2011 eraldati kohalikele teedele kokku vähem raha kui ainuüksi 2008. aastal. „Huvitav on kuulata Reformierakonna ja IRLi poliitikute imetust omavalitsuste teede halva olukorra üle, samas kui nad ise on selle oma poliitikaga tekitanud?“

„Arupärijaid huvitab väga, millal valitsusliit plaanib täita oma programmilise eesmärgi ja suurendada kohalike teede hoiu rahastamise osakaalu. Samuti küsime, kuidas on arvestatud Riigikontrolli erinevaid märkuseid teehoiu osas,“ lisas Tarmo Tamm.

Majandusministrilt oodatakse muuhulgas vastust järgmistele küsimustele: miks peate praegust teehoiuvahendite jaotust riigi ja kohalike teede vahel loogiliseks ja õiglaseks? Kui kaugel on Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teeregistri täiustamisega? Mis põhjusel ei ole valitsuskoalitsioon arvestanud ettepanekuid suurendada teehoiu vahendeid kohalikele teedele? Kas Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on teinud tasuvusuuringuid graniitkillustiku kasutusele võtmise kohta teepõhjade ehitamisel? Kuidas suurendada lamellrehvide kasutamist nende autojuhtide seas, kes liiklevad peamiselt asulates ja põhimaanteedel, et vähendada teekatte lõhkumist naastrehvide poolt?

Tagasiside