Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed esitasid täna arupärimise majandusministrile Juhan Partsile kodukulude vähendamise kohta. Arupärijad tunnevad huvi selle vastu, et kuigi eesmärgiks on võetud eluasemefondi kvaliteedi arendamine, siis vastavad toetusmeetmed vaevlevad rahapuuduses.

Arupärimise üle andnud Keskerakonna fraktsiooni liige Tarmo Tamm rõhutas, et Eesti eluasemefond on vananenud, amortiseerunud ja energiakulukas, mistõttu tuleb inimeste kodukulude vähendamiseks panustada oluliselt korterelamute ja eramajade rekonstrueerimisele. „Paraku pole olnud selle toetamiseks ettenähtud vahendid piisavad. Möödunud aastal said KredExil kortermajada laenutoetuseks ette nähtud vahendid otsa juba mais ning selleks aastaks mõeldud toetus on otsas juba praegu. Kahjuks on sama seis ka KredExi eramajade renoveerimistoetusega.“

„Kodukulude kasvu on vedanud elektrituru avamine, mis kasvatas tarbijate elektriarveid veerandi võrra. Oma osa on aga selles kasvus ka monopolide ohjeldamise seadusel ning koduomanikke maamaksust vabastamise seadusel,“ rääkis riigikogulane koduomanike probleemidest.

Tamm ütles, et arupärijad soovivad ministrilt vastust, kuidas plaanis lähiaastatel elamute renoveerimise vahendeid suurendada ning on plaanitud koduomanikele kompenseerida avatud turule üleminekuga kaasnenud elektrihinna tõus.

Minister peab vastama veel järgmistele küsimustele: kuidas on aidanud monopolide ohjeldamise seadus vähendada inimeste kodukulusid? Kuidas põhjendate monopolide ohjeldamise seaduse ja koduomanikke maamaksust vabastamise seaduse algatamist ja vastu võtmist, kui need tegelikult on tõstnud paljude inimeste jaoks kodukulusid? Miks on valitsuskoalitsiooni jaoks inimesed, kelle kodu asub elamus, kus on ka äripinnad, teistsugused koduomanikud, kui inimesed, kelle elamutes ei ole äripindasid?

Tagasiside