Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liikme Oudekki Loone sõnul tuleb Eestis lähiajal läbi viia rahvahääletus, millega otsustataks, kas Eestis rahvusvahelist kaitset saavate inimeste piirmäär tuleks fikseerida seadusandja poolt või peab antud teema jääma Euroopa Liidu dikteerida.

Loone hinnangul ei saa ühtegi iseseisvat riiki sundida pagulasi vastu võtma, pigem on tegemist solidaarsuse ning inimlikkuse küsimusega.

„Viimaste aastate avalike debattide üheks teravamalt kerkinud küsimuseks Eesti ühiskonnas on asjaolu, kes otsustab pagulaste vastuvõtmise piirmäära üle. Olen veendunud, et see otsus peab olema iga liikmesriigi enda otsustada. On aeg mõista, et ühelgi Euroopa Liidu riigil ei ole kohustust kedagi vastu võtta. Jah, me oleme nõus sõjapõgenikke vastu võtma, kuid see peab olema iga riigi vaba tahe ning Euroopa riikide vaheline solidaarsus ning inimlikkus. Sellised otsused ei saa aga sündida kellegi sunni tulemusena,“ rääkis Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liige Oudekki Loone.

Loone rõhutas, et vaid iga liikmesriik ise oskab adekvaatselt hinnata, kui palju põgenikke täpsemalt on nad võimelised vastu võtma. „Me ei saa lihtsalt inimesi vastu võtta ning jätta neid ebanormaalsetesse tingimustesse vegeteerima. Kui nad juba vastu võtta, tuleb neile pakkuda elamisväärsed tingimused ning võrdsed võimalused. Seda on aga võimatu tagada, kui meile saadetakse liialt palju inimesi.“

Tänasel parlamendi istungil oli arutluse all Keskerakonna fraktsiooni algatatud otsuse eelnõu, mille sisuks oligi rahvusvahelise kaitse andmise aluspõhimõtete osas rahvahääletuse korraldamine. Paraku otsustasid koalitsioonisaadikud eelnõu menetlusest välja hääletada.

„Olen veendunud, et arutelu, mis päädib konkreetse otsusega vastuvõetavate pagulaste aastase piirarvu suhtes, suurendaks üldist sidusust ühiskonnas ja parandaks kodanike kaasatust valitsemisse. Meie ettepanek hääletati täna aga ilma alternatiivi välja pakkumata hooletult maha. Kahju, et valitsus kardab enda inimesi. Olen endiselt veendunud, et me vajame taolist rahvahääletust. Jään ootama, milliste ettepanekutega tuleb lõpuks välja valitsus,“ lõpetas Oudekki Loone.

Lisainfo:
Oudekki Loone
Tel: +372 53 333 992

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside