Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatas tänasel istungil otsuse eelnõu, mille sisuks on välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise aluspõhimõtete osas rahvahääletuse korraldamine.

 

Eelnõu esitaja Keskfraktsiooni liikme Oudekki Loone sõnul on Eesti viimase aasta avalike debattide üheks teravamalt kerkinud küsimuseks asjaolu, kui palju rahvusvahelise kaitse saajaid Eesti peaks vastu võtma ja kes selle üle otsustab. Loone ettepanekul peaks sellise piirmäära olemasolu üle otsustama rahvas.

„Referendumi korraldamine annab selge sõnumi: kas piirmäär peab olema seadusandja poolt fikseeritud ja andma kindla teadmise järgmiseks aastaks või sobib Eesti avalikkusele poliitika, mis võimaldab anda rahvusvahelist kaitset suvalisele arvule inimestele vastavalt valitsevale hetkeolukorrale,“ selgitas Oudekki Loone eelnõu tagamaid.

Rahvasaadiku hinnangul aitaks taolise rahvahääletuse korraldamine kaasa ka laiapõhjalisema arutelu tekkele Euroopa pagulaskriisi küsimuses. „Referendumi raames on võimalik ratsionaalselt arutleda kõigi väljendatud hirmude ja murede üle ning teha kuuldavaks kõik argumendid. Samuti tagaks see teabe jõudmise kodanikeni ning vähendaks pagulastemaatika ümber tekkinud pingeid Eesti ühiskonnas. Neid pingeid ja hirme on täna ääretult palju ning kahetsusväärsel kombel ei soostu valitsus nendega tegelema.“

„Rahvusvaheline inimõiguste deklaratsioon sätestab igaühe õiguse taotleda ja kasutada varjupaika teistes riikides, kuid see ei aseta kohustust ühelegi riigile seda varjupaika ka pakkuda. Igal riigil on õigus otsustada, kui paljudele inimestele nad suudavad varjupaika pakkuda. Olen veendunud, et arutelu, mis päädib konkreetse otsusega vastuvõetavate pagulaste aastase piirarvu suhtes, suurendaks üldist sidusust ühiskonnast ja parandaks kodanike kaasatust valitsemisse. Meie ettepanek on läbi viia rahvahääletus, mis aitaks kaasa pagulaste piirmäära kinnitamisele,“ lõpetas Oudekki Loone.

Esitatud eelnõu kohaselt võiks rahvahääletus toimuda 16. oktoobril 2016. aastal.

Lisainfo:
Oudekki Loone
Tel: +372 53 333 992

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside