Oudekki Loone: läbipaistvuse vähendamine avab ukse autokraatiale
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Oudekki Loone sõnul on täna Riigikogus arutluse all olnud parlamendi valimisseadus põhiseaduse järel demokraatia mõttes üks olulisemaid seaduseid. Loone sõnul peavad valimised olema ühetaolised, ausad ja läbipaistvad. Kahjuks vähendab menetluses olev eelnõu neid printsiipe, ennekõike läbipaistvust.
„Esimene põhjus, miks me taolist valimismuudatust toetada ei saa, on asjaolu, et seal sees on endiselt e-valimised. E-valimised ei ole läbipaistvad. Me ei saa kontrollida, kas inimene hääletab ise ja kas ta on vaba seda tegema, kas talle ei maksta kuidagi hääletamise eest. Me ei saa täielikult kontrollida, mida teeb hääletusi juhtiv arvutiprogramm. Valitsus ütleb „uskuge, me oleme ju teie valitsus.“ See on autoritaarne loogika. Demokraatlikud valitsused ei küsi oma kodanikelt usku, vaid kahtlust. Paraku meie valitsus seda teha ei julge,“ sõnas Oudekki Loone.
Saadiku hinnangul annab värske eelnõu võimaluse neile, kes võiksid tahta kord meie demokraatlikke süsteeme manipuleerida. Oudekki Loone sõnul on valimiste aususe ja läbipaistvuse tagatiseks nimelt neid korraldav institutsioon, milleks Eestis on Vabariigi Valimiskomisjon. “Iseseisev valimiskomisjon on meid seni hästi teeninud. Loodava Valimisteenistuse moodustaks aga Riigikogu Kantselei direktor, kelle on ametisse määranud Riigikogu juhatus, kus koalitsioonil on alati enamus. See tähendab, et kõiki valimisi korraldab struktuur, mis pole ei iseseisev valitsevast poliitilisest võimust, ega ka poliitilise esindatuse mõttes tasakaalus. Niisuguse teenistuse loomine Eestis on selge oht demokraatiale,” oli Loone otsekohene. “Murekohana välja toodud tehnilise töö maht on kindlasti suur, kuid pole mingisugust vajadust luua sellisel ettekäändel eraldi institutsioon. Olukorra lahendaks Vabariigi Valimiskomisjoni alluvusse tehnilise büroo loomine.”
Valimisseadus on Loone hinnangul iseäranis tähtis, kuna sätestab, mil viisil rahva tahe otsustajateks ja otsustusalusteks kujuneb. “Loodan, et meil jätkub meelekindlust kaitsta vabadust ja arvamuste paljusust ka siis kui see väljendub meie enda võimu piiramises. Ei tohi mitte mingil juhul lasta tekkida olukorda, kus kehtiv võim määrab, kuidas viiakse läbi valimisi – see pole demokraatia. Eesti valitsus ütleb: “uskuge, me oleme ju teie valitsus”, aga demokraatlik valitsus peaks ütlema: “tule ja vaata, kõik toimib nii, nagu lubatud”. Autoritaarsele loogikale peab sirge seljaga vastu astuma, praegusel juhul väljenduks see valimisseaduse ümberkirjutamisest loobumises.”
Lisainfo:
Oudekki Loone
Tel: +372 53 333 992
Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel 53 474 246