Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna neljale ministrile arupärimise Eesti elanike lahkumise kohta kodumaalt.

„Majanduslangus ning tööpuudus on Eesti inimesi piiri taga töökohti otsima pannud,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

„Terava näitena välismaale tööle minemisest võib tuua tervishoiusektorist – 2009. aastal taotles oma kvalifikatsiooni tunnustamist kokku 286 tervishoiutöötajat, kellel oli eesmärgiks soov siirduda tööle teise riik. Esmakordseid taotlejaid oli 254, mis on viimase kolme aasta suurim näitaja. Terviseameti teatel võttis ainuüksi veebruaris oma dokumendid välismaale tööle mineku sooviga välja 29 arsti ja 25 õde, jaanuaris 18 arsti ja 18 õde. Kokku oli aasta kahe esimese kuuga otsustanud kodumaalt lahkuda 47 arsti, 9 hambaarsti, 43 õde ning 3 ämmaemandat.“

 „Tartu Ülikooli demograafide hinnangul elab või töötab väljaspool Eestit ca 130 000 eestlast,“ ütles Simson. „Kui varem olid peamised väljarändajad parimas tööeas mehed, siis nüüd on selleks ülikooli lõpetanud ja parimas tööeas naised, vanuses 25-35 eluaastat. Nende puhul on oht, et välismaal luuakse pere ning jäädakse sinna.“

Simsoni sõnul iseloomustab väljarändajaid see, et noored aktiivsed inimesed loovad suure tõenäosusega oma pere välismaal ega pruugi enam Eestisse naasta.

Keskerakonna fraktsioon esitas Eestist lahkunud inimeste arvu selgitamiseks ning naasmise tingimuste kohta küsimused sotsiaalminister Hanno Pevkurile, majandusminister Juhan Partsile, siseminister Marko Pomerantsile ja välisminister Urmas Paetile.

Tagasiside