Mihhail Stalnuhhin: kuidas saab allkirjastada petitsiooni, mis ohustab kogu Ida-Virumaad
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Mihhail Stalnuhhin ütles täna Riigikogus Eesti põlevkivienergeetika tulevikku puudutaval arutelul, et enne allkirjade kogumist põlevkivitööstuse kaotamiseks tuleb mõelda, mis juhtub peaaegu 13 000 töö kaotava Ida-Virumaa elanikuga.
Stalnuhhini sõnul ei saa ta aru, kuidas saab 1079 digiallkirjaga tulla välja selliste ettepanekutega, mis panevad löögi alla 6000 töökohta konkreetses tööstussektoris, pluss 7000 töökohta veel kaudselt nende kõrval. „Parimaks võtmeks tööhõive kasvu edendamisel sellises tööstuspiirkonnas nagu Ida-Virumaa on tööstuspargid,“ märkis Stalnuhhin. „Teine asi, mis vajab arendamist, on transpordi infrastruktuuri arendamine. Kuna mina liigun iga nädal Narvast Tallinnasse ja Tallinnast Narva, siis infrastruktuur ei vasta praegu vajadustele.“
Kokkuvõttes märkis Mihhail Stalnuhhin, et energeetika see valdkond, mis igal riigil peab olema iseseisev ja teistest sõltumatu. „Kui see sõltuks minust, siis juba homme alustaks Eesti Energia uute plokkide ehitamist Narva elektrijaamades,“ sõnas Stalnuhhin. “Aga kuna Riigikogu on põlevkivienergeetikas juba oma seisukoha kujundanud, siis soovitaks veel suuremat tähelepanu pöörata keemiatööstusele. Me rääkisime ainult energeetikast. Vaja on rääkida kahest asjast – põlevkivienergeetikast ja põlevkivikeemiast. Need on omavahel seotud, need on väga lähedased ja teisel võib-olla on rohkem šansse ellu jääda kui esimesel. Aga tööjõudu, kvalifitseeritud kaadrit sellesama põlevkivikeemia jaoks on võimalik võtta ka energeetikast.“
Stalnuhhin meenutas, et Kreenholmi Manufaktuuris töötas kunagi iga kuues Narva elanik, kuid nende töö kaotamisele ei pööranud hiljem keegi tähelepanu. „See oli meie, kohaliku omavalitsuse probleem, töö kaotanud inimeste probleem, mitte keegi ei tunnistanud seda riigi probleemiks,“ sõnas Stalnuhhin. „Kaks aastat tagasi hakkas olukord muutuma ning riik pöörama suuremat tähelepanu Ida-Virumaale.“
Riigikogu arutas täna oluliselt tähtsa riikliku küsimusena „Eesti vajab põlevkivienergeetikast väljumise strateegiat ehk PÕXITit.“