Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon edastas täna peaminister Taavi Rõivasele arupärimise, milles uuritakse riigiettevõtete seisu kohta.

„Arvestades tänast olukorda, kus meie majandus on endiselt madalseisus ja uut kasvu on raske näha, on meil riigiosalusega ettevõtteid väga vaja. Seega teevad mind majandus- ja taristuministeeriumist tulevad signaalid riigiettevõtete müümise kohta väga rahutuks,“ rääkis Riigikogu majanduskomisjoni liige, keskerakondlane Mihhail Korb.

Eesti riigil on osalus 33 äriühingus, mis teenisid riigile puhaskasumit möödunud aastal kokku 128 miljonit eurot. Riigieelarvesse maksid need ettevõtted eelmisel aastal dividende kokku 129 miljoni euro ulatuses.

„Hoolimata sellest, et riigiosalusega ettevõtted aitavad katta tublisti riigieelarve tulude poolt, räägitakse juba aastaid riigiettevõtete müümisest või börsile viimisest. Eelmisel nädalal asuti taas spekuleerima Eleringi börsile viimise teemal. Juba varasemalt oli aga teada plaan erastada lähiaastatel AS Eesti Teed ning tõenäoliselt ka Omniva, EVR Cargo, Teede Tehnokeskus ja Metrosert. Eriti huvitav on minu hinnangul seis Eesti Teedega, mis loodi alles 2012. aastal ja mis pidi tihendama konkurentsi ning vähendama võimalust valdkonnas tegutsevate ettevõtete kokkulepeteks. Kui me aga ettevõtte juba 2018. aastal erastame, tekib taas oht, et turuosalised asuvad lubamatuid kokkuleppeid tegema,“ selgitas Korb vastuseisu AS Eesti teede erastamise kavale.

Korb jätkas: „Olen veendunud, et riik võib olla hea peremees ettevõtetele, täna lihtsalt tundub, et valitsusel jääb puudu tahtmisest nendega tegeleda. Ettevõtteid on kerge erastada, kuid märksa raskem tagasi saada. Lisaks säilib oht, et langeb inimestele osutavate vajalike teenuste kvaliteet. Riigiettevõtete erastamise kava on lühinägelik samm!“

Seoses antud küsimustega edastas Riigikogu Keskerakonna fraktsioon täna peaminister Taavi Rõivasele ka arupärimise, et saada parem ülevaade riigiettevõtete müümise plaanist ning valitsuse edasisest kavast, kuidas plaanitakse tulevikus korrastada riigiettevõtete juhtimist ning nõukogudesse liikmete nimetamist.

Lisainfo:
Mihhail Korb
Tel: +372 52 654 77

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside