Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna majandus- ja taristuminister Kristen Michalile arupärimise, millega soovitakse juhtida tähelepanu Eesti transiidisektori kehvale seisukorrale. Riigikogu majanduskomisjoni liikme Mihhail Korbi sõnul toodavad riigi raudtee-ettevõtted pidevat miinust ning tänase poliitikaga jätkates puudub sektoril tulevik.

„Riigile kuuluvad raudteefirmad Eesti Raudtee ja EVR Cargo lõpetasid eelmise aasta esialgsel hinnangul vastavalt üheksa ja kolme miljoni euro suuruse kahjumiga ning langustrendis on ka kaubaveomahud. Kokku veeti eelmisel aastal Eestis raudteed mööda ligi 28 miljonit tonni kaupa. Sama vähe veeti kaupa viimati 1991. aastal. Osaliselt on kaubamahtude suure languse taga Venemaa suhtes kehtestatud majandussanktsioonid, kuid valdkonna inimesed näevad põhjusena ka valitsuse puuduvat transiidipoliitikat, mille tõttu oleme loovutanud väga suur osa potentsiaalsest veomahust naaberriikidele Soomele ja Lätile,“ sõnas majanduskomisjoni liige Mihhail Korb.

Korbi sõnul tuvastas rahvusvahelise audiitorfirma PricewaterhouseCoopers poolt teostatud uuring, et Eesti transiidikoridor on võrreldes otseste konkurentide Läti ning Soomega kujunenud kõige kallimaks koridoriks, mis olulisel määral mõjutab negatiivselt Eesti transiidikoridori konkurentsivõimet ning soodustab jätkuvat kaubaveomahtude vähenemist.

„Audiitorfirma PwC tehtud uuringu kohaselt tähendab näiteks 10 protsendiline kaubaveomahu langus Eesti riigi jaoks 80 miljoni euro suurust puudujääki riigieelarves. Ei ole aga näha, et valitsust taoline oht huvitaks. Vastupidi, ettevõtjatele pannakse hoopis peale täiendavaid koormisi, mis halvavad transiidisektorit veelgi. Loodame arupärimisega kuulda, millised plaanid on Vabariigi Valitsusel raudteesektori arendamiseks ning millist tulevikku nähakse nii riigiettevõtetele kui ka sektorile tervikuna,“ lõpetas Keskerakonna juhatuse liige Mihhail Korb.

Lisainfo:
Mihhail Korb
Tel: +372 52 654 77

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
Jaan.Mannik@riigikogu.ee

Tagasiside