Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatas tänasel istungil otsuse eelnõu, millega tehakse Vabariigi Valitsusele ettepanek riikliku asendusõpetajate süsteemi loomiseks. Seadusmuudatuse algataja Märt Sultsi sõnul näeb ta loodavat süsteemi puhverkojana, kus koolides alakoormusega töötavad õpetajad asuksid haigestunud ja puuduvaid õpetajaid vastavalt kvalifikatsioonile asendama.

„Tänasel haridussüsteemil on kaks murekohta. Esiteks, kuidas võimaldada õpetajale täiskohaga töötamine ning teiseks, kuidas asendada haigestunud õpetajaid samaväärsel tasemel. Selleks, et saada kokku täiskoormus, on paljud õpetajad sunnitud töötama mitmes koolis. Meie tehtav seadusmuudatus võimaldaks neil põhikohaga keskenduda ühele töökohale ning täiskoormuse tagab neile osalemine asendusõpetajate süsteemis,“ rääkis pikaaegne koolijuht Märt Sults.

Keskfraktsiooni ettepaneku kohaselt oleksid ooteajal puhverkotta koondatud õpetajad valmis teistes koolides haigestunud või puuduvaid õpetajaid asendama vastavalt oma erialasele ettevalmistusele ja kvalifikatsioonile.

„Meie ettepanek on ühendada koolis alakoormusega töötavad õpetajad maakonna või linnaosa põhiselt puhverkotta. Kojas olevaid õpetajaid tasustatakse riigi poolt ja nii paljude tundide eest, kui neil endal kodukoolis täiskoormusest puudu jääb. Kindlasti pole puhverkoda täiteks koolidele, kus personal on mittekomplekteeritud. Kuid koolid, kes vajavad ajutist abi, oleksid sellise võimaluse üle kindlasti õnnelikud. Pikaajalise koolijuhina tean, kuivõrd suur peavalu asendusõpetaja otsimine olla võib. Meie ettepanek tuleks kasuks nii koolidele, õpetajatele kui ka kokkuvõttes õpilastele,“ lõpetas Märt Sults.

Haridus- ja teadusministeeriumi andmetel oli Eestis 2014/2015 õppeaastal kokku 14 329 üldhariduskooli õpetajat, aga ainult 11 680 õpetaja ametikohta. Alla poole koormusega töötas eelmisel õppeaastal 17,8%; 0,5-0,99 koormusega 26,6% ja täiskoormusega 48,9% õpetajatest.

Lisainformatsioon:
Märt Sults
Tel: +372 51 162 63

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside