Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Märt Sults sõnas täna toimunud kultuurikomisjoni avalikul arutelul, et esimene samm lasteaiaõpetajate töö väärtustamise teel peaks olema mõistmine, et nende tehtav töö on samaväärne õpetajate tööga koolis. Sellest lähtuvalt on ka arusaadav, et neile makstav töötasu peaks olema vähemalt võrdne õpetajate palga alammääraga.

„Täna toimunud avalik istung oli ajendatud kollektiivsest pöördumisest, millele oli alla kirjutanud 1759 lasteaiaõpetajat. See on väga suur hulk inimesi. Nende ja minu ühine mure on, et me küll ootame õpetajatelt samasugust kvalifikatsiooni ja täielikku pühendumust nagu kooliõpetajatelt, kuid me ei väärtusta neid sarnaselt. Mina leian, et koolieelseid lasteasutusi tuleb hakata rahastama sarnaselt munitsipaalkoolidega ja kehtestada lasteaiaõpetajatele töötasu alammäär, mis oleks rahastatud riigieelarvelistest vahenditest,“ rääkis pikaaegne koolijuht Märt Sults.

Sults lisas, et tänane olukord, kus lasteaiaõpetajate palk on jäetud omavalitsuste kanda, tekitab nende palganumbrites kohutavalt suured käärid, mis omakorda suurendab ääremaastumist.

„Ühe ideena võiksime kaaluda omamoodi üleminekuperioodi rakendamist. Tuleks leppida keskvalitsuse ja omavalitsuste tasemel kokku, et järgmisel kolmel kuni viiel aastal maksab riik kinni selle vahe, mis jääb omavalitsuste pakutava palga ja õpetajate palga alammäära vahele. Seda tingimusel, et iga aasta peab see vahe omavalitsuste poolt vähenema ning viienda aasta lõpuks maksab omavalitsus juba kõik oma vahenditest. Samal ajal muidugi peab kasvama ka omavalitsuste tulubaas, kuid selline koostegemine aitaks minu hinnangul tagada õpetajate suurema väärtustamise kiiremas korras. Täna on pall riigi väravas ja me ootame nendepoolset initsiatiivi ,“ selgitas Sults.

„On juba ammu aeg mõista, et lasteaiaõpetajad on meie laste eduka tuleviku aluseks. Kui aga alusmüüri ladumist piisavalt ei väärtustata, võib kõik ülejäänud lihtsalt kokku variseda. Olgu see katus siis nii uhke kui tahes. Lasteaiaõpetajate tööd tuleb rohkem väärtustada ja siin ei piisa vaid palganumbri kasvatamisest, kuid see oleks kindlasti samm õiges suunas,“ lõpetas kultuurikomisjoni liige Märt Sults.

Lisainfo:
Märt Sults
Tel: +372 51 162 63

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside