Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna haridus- ja teadusminister Jürgen Ligile arupärimise, mis räägib õpetajate koormusest ning nende asendamise korrast. Pikaaegse koolijuhi Märt Sultsi sõnul töötavad käimasoleval õppeaastal peaaegu pooled õpetajad osakoormusega. Nende hulgas on teadlikult väiksema koormusega tööle asunuid, kuid ka neid, kellele koolil pole võimalik täiskoormust pakkuda. Saadiku sõnul ongi tänase haridusmaastiku üheks suuremaks väljakutseks küsimus, kuidas võimaldada õpetajale täiskohaga töötamise võimalust.

„Antud küsimusele lisaks on aga koolide suureks murekohaks ka haigestunud õpetajate asendamine samaväärsel tasemel. Spetsiifilisemate teadmistega ainete, nagu näiteks geograafia, joonestamine ja bioloogia, õpetajate haigestumise korral pole neile lihtsalt võimalik samal alal kvalifitseeritud asendajat leida ning seetõttu jäävad kaotajaks õpilased,“ sõnas Riigikogu Kultuurikomisjoni liige Märt Sults.

Rahvasaadiku hinnangul saaks aga haridusmaastikul tabada kaks kärbest ühe hoobiga, kui alakoormusega töötavaid õpetajaid rakendada haigestunud õpetajate asendajatena.

„Selline „õpetajate puhverkoda“ vähendaks Eestis aastaid kestnud probleemi ja aitaks tekitada sünergiat eri õppeasutuste ja õpetajate vahel. Soovime teada, kas Haridus- ja Teadusministeerium on mõelnud, et alakoormusega koolides töötavad õpetajad võiksid olla tasulisel ooterežiimil asendusõpetajad, kes asendavad haigestunud õpetajaid? Minu hinnangul tasuks taoline idee kaalumist,“ lõpetas Sults.

Haridus- ja teadusministeeriumi andmetel oli Eestis 2013. aasta lõpu seisuga kokku 12 892 õpetajat, aga ainult 10 578 õpetaja ametikohta. Eesti õpetaja keskmiseks koormuseks oli 0,82 ametikohta ning arupärijate esindaja Märt Sultsi sõnul on tõenäoline, et antud protsent ei ole aastaks 2016 oluliselt muutunud.

Lisainfo:
Märt Sults
Tel: +372 51 162 63

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside